“TÜRKİYE ARTIK DÜMENSİZ BİR GEMİ DEĞİL.TÜRKİYE’DE, 2023 HEDEFLERİNE ODAKLANMIŞ BİR İKTİDAR VAR”

Ocak 17, 2014  

tobb3tobb2

“TÜRKİYE ARTIK DÜMENSİZ BİR GEMİ DEĞİL.TÜRKİYE’DE, 2023 HEDEFLERİNE ODAKLANMIŞ BİR İKTİDAR VAR”

– “Sanayinin önündeki engelleri ne kadar kaldırırsak, ülke o kadar kazançlı çıkacak. Sanayicilerimizin problemlerinin çözümüne yönelik, sürekli diyalog içinde olacağız”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bakanlık ve TOBB’un en fazla birlikte çalışması gereken iki kurum olduğunu vurgulayan Işık, ziyaretin kendisi için çok anlamlı olduğunu söyledi.

TOBB’un Türkiye’deki; sanayinin, ticaretin, ihracatın ve ithalatın en tepe kuruluşu olduğunu belirten Işık, “Türkiye artık dümensiz bir gemi değil. Türkiye’de, 2023 hedeflerine odaklanmış bir iktidar var” diye konuştu. Türkiye’nin 2023 hedeflerini gerçekleştirebilmesi için sanayi, kamu ve üniversitelerin işbirliği içinde olması gerektiğini kaydeden Işık, şu anda güzel birliktelikler olduğunu ifade etti. Mevcut durumu ileriye taşımak için daha yakın işbirliği içinde olunması gerektiğinin altını çizen Işık, Şubat ayı başında üniversite-sanayi-kamu programlarının final çalıştayını yapacaklarını açıkladı. Bu kapsamda yeni bir yol haritası oluşturmak istediklerini anlatan Işık, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sanayinin önündeki engelleri ne kadar kaldırırsak, ülke o kadar kazançlı çıkacak. Her zaman çözüm odaklı olduk, çözüm odaklı olmaya da devam edeceğiz. Sanayicilerimizin problemlerinin çözümüne yönelik, sürekli diyalog içinde olacağız, bundan hiç tereddüdünüz olmasın. Zaten bu noktada bakanlığımızın geleneksel bir çizgisi var. Sinerjimiz güçlü olsun, en az enerjiyle en çok verimi alalım. Bu da çok ciddi işbirliği ve güçlü bir organizasyonla ancak mümkün olabiliyor.”

Türkiye’de organize sanayi bölgelerinin çok başarılı olduğuna değinen Işık, teknoloji geliştirme merkezlerinin, teknopark daha etkin Ar-Ge yapan, ülkenin üretim niteleğini daha fazla artıran kurumlar haline nasıl getirileceği konusunda TOBB ile çalışacaklarını bildirdi. Bakanlığın, TOBB’un öneri ve eleştirilerine sonuna kadar açık olduğunu dile getiren Işık, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBB birbirine en yakın iki kurum. Zaten biz sizin kiracınızız, siz bizim ev sahibimizsiniz” diyerek sözlerini tamamladı.