TÜRKİYE-AZERBAYCAN ORTAK UYDU YAPSIN

Aralık 3, 2014  

ORTAK UYDU

Işık, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Bilim ve Teknoloji Bakanları Toplantısı için gittiği Bakü’de Azerbaycan tarafına sürpriz bir teklif götürdü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, uzaya ikinci uydusunu gönderen kardeş ülkeye üçüncü uydunuzu birlikte yapalım çağrısı yaptı.

Işık, “Azerbaycan’ın ikinci uydusunu fırlatması memnun etti bizi, Türkiye’nin uydu yapma konusunda önemli yeteneği var. Rasat, Göktürk 2 uydularımızı başarıyla yaparak gönderdik. Sırada haberleşme uydumuz Türksat 6A geliyor. Kardeş ülkemize diyoruz ki, gelin üçüncü uyduyu birlikte yapalım.  Kendi ARGE’mize dayanan kendi imkanlarımızla üçüncü uyduyu yapalım teklifimiz değerlendirecekler” dedi.

Özel sektör yoğun işbirliği yapsın

Bakan Işık, 21. yüzyılda dünya genelinde yaşanan değişim rüzgarından yeterince faydalanılması gerektiğine işaret ederek, Bakü’deki KEİ toplantısında işbirliğini artırmak ve daha güçlü bir ağ kurma konusunda prensip kararı alındığını söyledi.

Araştırma insanları ve altyapıları açısından daha güçlü işbirliği için mutabakat sağlandığını kaydeden Işık, özel sektör vurgusu yaptı.

Işık, “Merhum Aliyev’in dediği gibi ‘iki devlet bir millet’… Kardeş Azerbaycan’ın gelişmesi, büyümesi, kalkınması bizi gururlandırıyor, heyecanlandırıyor. Bu gelişimden Türk şirketlerinin de faydalanması kazan-kazan formülü çerçevesinde çok önemli.. Özel sektör ilişkilerimizin artması son derece sevindirici.. Şirketlerimizin daha fazla Azerbaycan’da iş yapması ortak arzumuzdur” şeklinde konuştu.