TÜRKİYE COĞRAFİ İŞARETLERLE MARKALAŞMAYA DEVAM EDİYOR.

Ocak 10, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Coğrafi işaretlerle yerel değerlerin korunması yönündeki hareketlilik 2015 yılında da sürdü, geçen yıl 49 coğrafi işaret ve 7 tescil başvurusu yapıldı” dedi

'Türkiye Coğrafi İşaretlerle Markalaşmaya Devam Ediyor'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, coğrafi işaretlerle yerel değerlerin korunması yönündeki hareketliliğin 2015 yılında da sürdüğünü ve 49 coğrafi işaret ile 7 tescil başvurusu yapıldığını belirterek, “Bu rakamlarla birlikte tescilli coğrafi işaret sayısı 187’ye ulaştı, 208 başvurunun işlemleri ise devam ediyor. Türkiye coğrafi işaretlerle markalaşmaya devam ediyor” dedi.

Bakan Işık, Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yapılan coğrafi işaret başvuruları ve tescil sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Coğrafi işaretlerin, yöresel ürünlerin geleneksel özellik ve kalitelerinin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağladığını belirten Işık, aynı zamanda bölgelerine ve üreticilerine marka değeri ve dolayısıyla da ekonomik değer kazandırdığını söyledi. Bu konuda paydaşlar arası iş birliğinin önemine işaret eden Işık, ilgili kurum ve kuruluşlara da önemli sorumluluklar düştüğünü vurguladı.

Işık, coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen katma değerin artırılmasıyla kalkınma sürecine destek sağlanmasının amaçlandığını ifade etti.

 “Aydın incirine AB nezdinde koruma yolda”

Coğrafi işaretlerle yerel değerlerin korunması yönündeki hareketliliğin 2015 yılında da sürdüğünü vurgulayan Işık, “Geçen yıl 49 coğrafi işaret ve 7 tescil başvurusu yapıldı. Bu rakamlarla birlikte tescilli coğrafi işaret sayısı 187’ye ulaştı, 208 başvurunun işlemleri ise devam ediyor. Türkiye coğrafi işaretlerle markalaşmaya devam ediyor” diye konuştu.

Işık, Balıkesir Höşmerim Tatlısı, Tokat Kebabı, Edremit  Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Kars Kaşarı, Eflani Çember Bezi, Oltu Taşı ve Kilis Katmeri için yapılan coğrafi işaret başvurularının tescil edildiğini bildirdi.

AB nezdinde tescil edilen coğrafi işaretlerin, Türkiye’nin uluslararası markalaşmasında büyük önem taşıdığına dikkati çeken Işık, geçen yıl Aydın İnciri ve Aydın Kestanesi için AB nezdinde coğrafi işaret başvurusunda bulunulduğunu aktardı. Bunlardan Aydın İnciri’nin ilanının AB Gazetesinde yayınlandığına değinen Işık, 6 aylık yayın süresi sona erdiğinde Aydın İnciri’nin AB tescilli Coğrafi İşaret sıfatı kazanacağını ifade etti.

Işık, Antep Baklavası’nın AB nezdinde tescilli coğrafi işaret olduğunu ve Aydın Kestanesi’ne ilaveten İnegöl Köfte, Malatya Kayısısı, Afyon Sucuğu ile Afyon Pastırması başvurusu incelemelerinin de sürdüğünü söyledi.

 “Daha çok coğrafi işaret başvurusu yapın”

Tescile konu ürünün üreticisi olan gerçek veya tüzel kişiler, tüketici dernekleri, konu ve coğrafi yöreyle ilgili kamu kuruluşlarının coğrafi işaret başvurusu yapabileceğini belirten Işık, bu konuda ilgililerin ihtiyaç duyduğu eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık desteklerini TPE’nin sağladığını dile getirdi.

Işık, Türkiye’nin yöresel değerler açısından çok zengin olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde daha yapılacak çok sayıda başvuru ve tescillenecek coğrafi işaret var. Türkiye’nin dünya marka pazarındaki yerini sağlamlaştırması ve büyütmesi için TPE’nin yürüttüğü çalışmalar artarak devam etmeli. Bunun için de daha çok coğrafi işaret başvurusu yapılmalı. Ülke olarak yöresel değerlerimizi uluslararası camiada kabul gören değerlere dönüştürerek, ulusal ekonomimize katkı sağlayan bir düzeye getirmeyi hedefliyoruz.”

Geçen yıl yapılan coğrafi işaret başvuruları şöyle sıralandı:

1Marmara Adası Mermeri
2Ağın Leblebisi
3Antep Kutnu Kumaşı
4Antep Katmeri
5Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte
6Urfa Yağı
7Uşak Tarhanası
8Uluborlu Banağı
9Göynük Bombay Fasulye
10Göynük Tokalı Örtme
11Antep Beyranı
12Gemlik Zeytinyağı
13Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri
14Ahlat Bastonu
15Akşehir Hersesi
16Akşehir Peynir Baklavası
17Antep Yuvarlaması
18Ankara Keçisi Oğlağı Eti
19Gümüldür Mandalinası (Mandarini)
20Mersin Harnup Pekmezi
21Alanya Yenidünyası
22Alanya Avokadosu
23Bursa İpeği
24Gebze Bayram Çöreği
25Gülnar Çavşir Balı
26Gülnar Kuş Üzümü
27Gülnar Leklek Fasulyesi
28Akçakoca Fındığı
29Vezirköprü Semaveri
30Kazaziye İşlemesi
31Gölbaşı Peygamber Üzümü
32Antep Şiveydizi
33Mut Zeytinyağı
34Nallıhan İğne Oyası
35Karacasu Pidesi
36Yarımada Hurma Zeytini
37Nallıhan Örtmesi
38Mezopotamya Bulguru
39Karavu Konsantresi
40Kızılcık Tarhanası
41Kozalak Reçeli
42Bergama Tulum Peyniri
43Bolu Dağ Çileği Reçeli
44Yakakent Mantısı
45Tut Dutu
46Tut Dut Pekmezi
47Kilis Zeytinyağı
48Urfa Peyniri
49Antep Peyniri