TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÜYÜK BİR DEVLETTİR

Eylül 20, 2014  

da31294a319e05b18609db6428dda403
Işık: “Milli İstihbarat Teşkilatı, Genel Kurmay ciddi bir çalışma ortaya koydular. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve ilgili tüm arkadaşlarımızın ilgili devlet görevlileri bu konuyu an ve an takip ettiler. Bazılarının gazına gelmeden rehinelerin hayatını riske atacak hiçbir adıma tevessül etmeden sabırla bu işin bu noktaya gelmesine vesile oldular”

Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) alıkoyduğu konsolosluk görevlilerinin Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili olarak, “Çok sevinçliyiz. Rehinelerin ailelerinin gözü aydın. Uzun, yorucu, yıpratıcı, adeta sinir harbi ile geçen uzun bir sürenin sonucunda kazasız, belasız çok şükür can kaybı olmadan rehineler ailelerine kavuştu. Hem aileleri hem de milletimiz sevince boğuldu. Geçmiş olsun diyorum. Ailelerimiz bu süreçte çok büyük sıkıntı çekti. Çok provoke etmek isteyen oldu. Ailelere gösterdikleri metanetten dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Türkiye kimsenin gazına gelmez. ‘Haydi aslanım’ demesine kanmayacak kadar sabırlı ve ne yaptığını bilen bir devlettir. Uzun süren uzun görüşme ve çalışmaların gerektiğinde operasyona hazır bekletilen ekiplerin bulunduğu ama nihai olarak bir tek burun kanamadan rehine meselesinin çözümü noktasında ciddi irade ve duruş gösterdik. Emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Milli İstihbarat Teşkilatı, Genel Kurmay bu noktada ciddi bir çalışma ortaya koydular. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve ilgili tüm arkadaşlarımızın ilgili devlet görevlileri bu konuyu an ve an takip ettiler. Bazılarının gazına gelmeden rehinelerin hayatını riske atacak hiçbir adıma tevessül etmeden sabırla bu işin bu noktaya gelmesine vesile oldular” dedi.
IŞİD’in ikna edilmesinin uzun bir Süreç olduğunu ifade eden Işık, “Bunların detayını daha sonra öğreneceğiz. Bu konu ile ilgili rehin alınma olayı ile ilgili sürekli yürütülen temas trafiği vardı. Bölgedeki etkisi olabilecek kişi, grup ve merkezle temaslar sürdürüldü. Rehinelerin can güvenlikleri ve sağlıkları konusunda büyük titizlik gösterildi. Sonraki görüşmeler bu noktaya gelmesini sağladı. Başbakanımızın da dış işleri bakanı olduğu dönemde konuyu an ve an takip etmesi, rehinelerin Türkiye’ye sağ salim gelmesi noktasını hızlandırdı” diye konuştu.