TÜRKİYE G.KORE İLİŞKİLERİ GELİŞİYOR

Aralık 1, 2012  

Ak Parti Kocaeli Milletvekili TBMM Türkiye-Güney Kore Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fikri Işık Dış İşleri Bakanlığında düzenlenen Türkiye-Güney Kore İşbirliği toplantısına katıldı.

Enerji Alanında İşbirliği Çok Önemli
İlki geçtiğimiz yıl Güney Kore’de düzenlenen işbirliği toplantısının ikincisi Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezinin ev sahipliğinde Ankara’da bakanlık toplantı salonunda gerçekleştirildi. Her iki ülkeden diplomatlar, akademisyenler, STK temsilcileri ve Kore Gazilerimizin katıldığı işbirliği toplantısında Fikri Işık dostluk grubu başkanı olarak açılış konuşması yaptı. Işık konuşmasında ” Ülkelerimiz arasında tarihe dayanan sağlam bir dostluk var. Son yıllarda karşılıklı ziyaretlerle bu ilişkiler daha da gelişiyor. 2010 yılında Sn. Cumhurbaşkanımız ile birlikte biz de Güney Kore’yi ziyaret etmiştik. Bugün bu toplantıda iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmenin yollarını konuşacağız. Ben özellikle enerji alanında işbirliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

İki Ülke İlişkileri Stratejik Düzeyde
Toplantıda konuşma yapan Türk ve Güney Koreli diplomatlar da son iki yılda Türkiye’nin ve Güney Kore’nin cumhurbaşkanları düzeyinde karşılıklı ziyaretlerinin olduğunu ayrıca Başbakan Erdoğan’ın da bu yıl Güney Kore’ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini iki ülke ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine yükseltildiğini söylediler.