TÜRKİYE-İRAN GİRİŞİMCİLERİ ORTAKLIK ARZUSUNDA…

Ağustos 8, 2014  

 

ORTAK OSB kopyaİran Heyeti kabul 2İran Heyeti kabul 5

Türkiye’de bulunan İran İslam Cumhuriyeti Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nematzade, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret etti.

Bakanlık ASO Toplantı Salonu’ndaki heyetler arası görüşmede iki ülke arasındaki  ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi kararılaştırıldı.

Görüşmede ilk sözü konuk Bakan Nematzade aldı.

Nematzade, ülkesinde 100 bin sanayi işletmesinin bulunduğunu belirterek, yaklaşık 3 milyon İranlı’nın buralarda çalıştığını aktardı.

Kendi görev alanında bulunan sektörlerin İran GSMH’sı içindeki payının yüzde 40 olduğunu belirten konuk Bakan, ülkesinde ortaya çıkan son iki yıldaki aşağı yönlü sanayi rakamlarının iyileştirilmesi için gayret gösterdiklerini vurguladı.

İran’da 750 Organize Sanayi Bölgesi bulunduğunu anlatan Nematzade, Ankara’da OSB ziyareti yaptıklarını ve kurulacak ortak bir komite ile Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade etti.

İLİŞKİLERİMİZ BÖLGE HUZURU İÇİN ÖNEMLİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yaptığı konuşmada dost ve kardeş Türkiye ile İran’ın her alanda işbirliğinin bölgenin huzuru ve barışı için çok önemli olduğuna işaret etti.

Bazı dış güçlerin bölgenin barışına nifak sokma gayretleri olduğunu ifade eden Işık, “İslam dünyasının sahip olduğu potansiyelin harekete geçirilmesi için iki ülkenin işbirliği kaçınılmazdır” cümlelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin İran’a uygulanan uluslararası ambargolara karşı çıktığını hatırlatan Bakın Işık, iki ülke arasındaki 15 milyar dolarlık ticaret hacminin ilk etapta 30 milyar dolara çıkartılması arzusunda olduklarını söyledi.

Türkiye’nin dünyada rekabet edebilmek için kendi teknolojisini üretmek için yoğun çaba harcadığını belirten Işık, özellikle savunma sanayiinde dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedeflediklerini dile getirdi.

AĞRI’DA ORTAK OSB

Işık, yapılan ihracatın yüzde 96’sının sanayi ürünlerinden oluştuğunu kaydederek, 176’sı faal toplam 276 OSB’nin kalkınma için var gücüyle çalıştığını sözlerine taşıdı.

Fikri Işık, İran ile sınırda ortak bir OSB kurulması çalışmalarını çok önemsediklerini belirterek, “herkesin kazandığı bir model ortaklık istiyoruz. Kavga yerine birlikte çalışmak, birlikte kalkındırmak bölge gerçekleri açısından önem vermemiz gereken noktalar, alüminyum, demir-çelik gibi alanlarda ortak üretim yapabiliriz” şeklinde konuştu.