TÜRKİYE KENDİ MARKASINI ÜRETECEK

Mayıs 7, 2015  

Başlıksız-3

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin kendi markasını üreteceğini belirterek, “Yüzde yüz yerli savaş uçağını Türkiye yapacak. Yerli bölgesel uçağımızı kendimiz yapacağız” dedi.

Işık, Çorum’un Sungurlu ilçesinde partisinin seçim bürosu açılışında, en önemli önceliklerinin, vatan toprakları üzerinde alnı açık, başı dik yaşamaya devam etmek olduğunu söyledi.

Milletin AK Parti’ye verdiği destek ve güvenin hakkını vererek, 13 yıldır çalıştıklarını anlatan Işık, “13 yıl önce bizim iktidarı kimden devraldığımızı biliyorsunuz. DSP, MHP, ANAP hükümeti. O iktidar döneminde maalesef ülke adeta Kerbela’ya dönmüştü. Ekonomik kriz, insanlarımızın belini bükmüştü. İnsanlar sadece ekonomileri ile değil onurları ile de imtihan edilir noktaya gelmişti” dedi.

Işık, dünyada hiçbir problem yokken, Türkiye’nin ekonomik krize sokulduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Ülkeyi IMF’ye muhtaç ettiler. IMF’nin kapısına gittiler dediler ki ‘bize 500 milyon dolar, 1 milyar dolar para verin’, bazıları, ‘bu millet bunu unuttu’ zannediyor. IMF ne dedi? ‘Tamam size para verelim, Türkiye önemli bir ülke ama ne zaman para verdiysek çarçur ettiniz, yine memleketi krize soktunuz, bu defa size para vereceğiz ama başınıza bir de Derviş vereceğiz’. Şimdi CHP, bu Derviş’i çok özlemiş. Eğer CHP iktidar olursa Derviş dışarıdan bakan olacak. Eğer CHP iktidar olursa demek ki, CHP, MHP koalisyon olacak hatta HDP’yi de yanına alacaklar. Bu olursa ekonomiden sorumlu bakan kim olacak? Kemal Derviş. Bu Derviş’in memleket ne hayrını gördü ki şimdi niye bir daha Derviş çağırıyorlar. Ama bu kadar popülist vaat yaptıktan sonra kendileri de biliyor ki memleketi tekrar IMF’ye muhtaç edecekler.”

“Bunların ufku bu kadardı”

Işık, 2001 krizinden sonra “Bolu Dağı Tüneli’ni devlet yapamaz gelin burayı iyisi mi patates deposu yapalım’ diyenlerin olduğunu belirterek, “Bunların ufku bu kadardı. O tünelleri AK Parti iktidara geldiğinde bitirdi ama bugün Bolu Dağı Tüneli gibi en az 50 tane tünel bitti. Artık bambaşka bir şeyi konuşuyoruz, artık Sungurlu’da hızlı treni konuşuyoruz. Size kim ne derse desin, hiç kimsenin olumsuz, negatif propagandasına itibar etmeyin. Türkiye artık bugün hızlı treni konuşuyor. Artık yeni Türkiye duble yoldan otoyola geçecek. Artık Çorum-İstanbul otoyolla bağlanacak” diye konuştu.

Partilerinin hizmet siyaseti yaptığının altını çizen Işık, şöyle devam etti:

“AK Parti’nin siyaseti, hizmet siyasetidir. AK Parti, hizmetiyle konuşuyor. Bakın hizmet siyaseti zordur, hizmet siyaseti gece gündüz çalışmayı gerektirir. Hizmet siyaseti, bu millet için, bu milletle dertlenmeyi gerektirir. Üç sene, dört sene yatıp Ankara’nın dışına çıkmayan, memleketin belli bölgelerine hiç uğramayan, seçim dönemi yaklaştığında da oy oranını korumak için akla hayale gelmeyen Kaf dağının ötesini vaat eden siyaset anlayışı ile hizmet üretilemez. Sayın Kılıçdaroğlu kaç defa geldi, Sayın Bahçeli kaç defa geldi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kaç defa geldi ? Sayın Başbakanımız geliyor, bundan sonra daha da çok gelecek. Bizim siyasetimiz hizmet siyaseti, onlar konuşur AK Parti yapar.”

“İnsan olması bizim için yeterli”

“Biz insanımıza hizmeti, ibadet olarak algılıyoruz” diyen Işık, farz olan ibadetten sonra insanına hizmet edenin ahiretini kurtaracağını söyledi.

Hizmet yaparken ayrım yapmadıklarına değinen Işık, “Biz bu anlayışla hizmet ediyoruz, bunun için de hiç kimseyle ilgili ayrım yapmıyoruz. İnsan olması bizim için yeterli. Onun için de gecemizi, gündüzümüze katarak sizlere hizmet etmenin gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

Işık, ülkeyi büyütmenin yolunun istikrardan geçtiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti, Allah göstermesin, iktidardan gitse alternatif ne? Üç partili koalisyon. Vay memleketin haline. Biz o koalisyonu gördük mü? Başbakan yürürken sendelediğinde borsanın ne hale geldiğini, dövizin ne olduğunu gördük mü? Bir kitapçığın fırlatılmasıyla sanki memleketin ekonomisine atom bombası atılmış gibi tahribatı gördük mü? Gördük. Bu millet bunları unutur mu? Unutmadı. Geleceğimizi teminat altına almanın yolu geçmişi unutmamaktır. Geçmişi unutursak, bu popülist söylemlere aramızda inanan olursa işte o zaman geçmişe döneminin riskiyle karşı karşıya kalırız. Biz Türkiye’nin istikrar içerisinde yoluna devam etmesini istiyoruz. Türkiye 13 senede büyük bir başarıya imza attı. Üretimimizi, istihdamımızı, ihracatımızı artırdık. Türkiye artık namerde muhtaç olmaması için kendi üretimini kendisi yapıyor. Muhalefetin gündemine bakın, bir de iktidarın gündemine bakın.”

“Gündemimiz yerli üretim”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hükümet olarak gündemlerinin yerli üretim olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim gündemimizde yerli üretim var. Bugüne kadar 2002’de, o ‘milliyetçiyim’ diyen insanlar tüfeği bile kendi üretmeyen bir ülkeyi bıraktılar bize. Şu yakın zamana kadar kullandığımız tüfek bile başkasının lisansıylaydı. 2002’de bize öyle bir ülke bıraktılar ki bu ülke savunma sanayinde tamamen namerde muhtaçtı. Kendi piyade tüfeğini kendi dizayn edemeyen ve üretmeyen bir ülke, ‘ben bağımsızım’ diye bilir mi? O bize satılan silahların çok daha gelişmişini yapıyoruz, kendi topumuzu, kendi tankımızı, kendi insansız hava aracımızı, kendi helikopterimizi, kendi füzemizi yapıyoruz. Daha düne kadar bunları satın alıyorduk. Siz bu güçlü desteği artırarak sürdürürseniz, önümüzdeki dört yıl içinde ve sekiz yıl içinde yerli otomobili yapacağız. Türkiye kendi markasını üretecek. Yüzde yüz yerli savaş uçağını Türkiye yapacak. Yerli bölgesel uçağımızı kendimiz yapacağız. Şu anda yerli uydu projemizi başlattık. 2020’de kendi uydumuzu uzaya göndereceğiz. Kendi çip fabrikamızı kurmak için kararımızı aldık. Önümüzdeki üç yıl içinde Türkiye kendi çip fabrikasını yapan bir ülke olacak. Biz, bu ülkenin asla ve asla hiç kimsenin önünde başını eğmesini istemiyoruz. Bunun için de ne üretebiliyorsak yerli imkanlarla üretmek için çalışıyoruz.”

Vatandaşlara sandığa gidin çağrısı da yapan Işık, daha sonra Çorum Valiliğini ziyaret için ilçeden ayrıldı.