TÜRKİYE VE ALMANYA BİLİMSEL İŞBİRLİĞİNDE ZİRVE YAPACAK.

Mayıs 5, 2014  

alman bakan 3 alman bakan 5 alman bakan 7

Türk-Alman Bilim Yılı, Türk-Alman Üniversitesi ile başlayan yoğun işbirliği, ikili ilişkileri zenginleştirdi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Stephan Weil, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret etti.

Işık: “ Türkiye sadece sınırları içinde değil bölgesinde de etkili bir ülke. Alman şirketleri Türkiye’ye yatırım yaparsa kendileri için önemli bir açılım olur”

Weil: “Türkiye’nin büyüyen ekonomisi dikkat çekici”

Türk-Alman bilim yılı çerçevesinde geçtiğimiz hafta Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka’yı ağırlayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a,  Almanya Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Stephan Weil de konuk oldu.

Bakanlık ASO Salonu’ndaki heyetlerarası görüşmede bilim ve teknoloji alanındaki işbirliğinin artırılması kararlaştırıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk’ün iki ülke arasındaki en köklü bağlardan olduğunu hatırlatarak, Türkiye’de faaliyet gösteren dev Alman şirketlerinin ve sayısı milyonları bulan turistlerin ilişkilerin ileri düzeyde olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Türk-Alman bilim yılının fırsat bilinerek işbirliğinin daha da artırılmasını arzu ettiklerini aktaran Işık, daha fazla Alman bilim insanının Türkiye’de ve daha fazla Türk bilim insanının da Almanya’da çalışmasını istediklerini söyledi.

Türk-Alman Üniversitesi’nin açılmasının bilim ve teknoloji alanındaki işbirliğine büyük katkılar sağlayacağını belirten Işık, öğrenci değişimi konusunu önemsediklerini dile getirdi.

Işık, Anahtar teknolojiler ve çevre alanlarında yoğun işbirliğini arzu ettiklerini  kaydederek, 44 nobel ödülü bulunan Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Türkiye’ye bilim alanında büyük katkıları olacağını beklediklerini sözlerine ekledi.

Fikri Işık, konuk Başbakan’dan eyaletinin dev otomotiv şirketi Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapması için de aracı olmasını talep etti.

Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Stephan Weil ise, Türkiye’nin büyüyen ekonomisinin dikkat çekici olduğunu ve ekonomik yükselişinin yakından takip edildiğini belirterek, sanayi ve bilimsel çalışmalarda ortaklaşa çalışmayı istediklerini söyledi.

Aşağı Saksonya’nın yenilenebilir enerjiler konusunda iddialı olduğunu anlatan Weil, AR-GE çalışmalarında birlikte çalışmayı teklif etti.

Tarım ve mesleki eğitimi de çok önemsediklerini ifade eden Stephan Weil, bu iki alanda işbirliğinin artırılması çağrısı yaptı.

Weil, sözlerinin sonunda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık’ı dünyanın en büyük sanayi fuarının düzenlendiği Hannover’e davet etti.

Işık, konuk Başbakan’a Osmanlı Sarayları için yapılan Hereke İpekli Dokuma hediye etti.