“TÜRKİYE’DE YATIRIM AZALMADI AKSİNE SERMAYE YATIRIMLARI ARTIYOR”

Şubat 18, 2014  

IMG_3193IMG_3188IMG_3159

IMG_3199

 

“Hedef bu yatırımları engellemekti ama engelleyemedikleri ortada”

Işık, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Hasan Sert ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Toplantının sonrasında sorularını yanıtlayan Işık, bir gazetecinin, “17 Aralık operasyonundan sonra yatırımlarda ciddi azalma gözlemlediniz mi? Bu konuda endişeniz var mı?” sözlerine karşılık, 17 Aralık operasyonunun bir yolsuzluk operasyonu değil, hükümeti düşürme operasyonu olduğunu belirtti.

Işık, “Bir savcı elindeki dosyayı bekletip, seçim yaklaşınca operasyon yaparsa onun iyi niyetinden emin olamayız. Tabi ki bu ülkede kim yolsuzluk yaparsa bedelini ödemeli ama kimin yolsuzluk yapıp yapmadığına ne siyaset ne de medya karar vermemeli. Bunun yolu yargı olmalı. Kişi suçu ispat edilene kadar suçsuzdur. Bu, başarısız bir darbe girişimidir” diye konuştu.

Fikri Işık, 17 Aralık operasyonunun, özellikle son 11 yılda yapılan yapısal reformlar sayesinde Türkiye ekonomisine büyük bir etki veremeyeceğini kaydetti.

“Türkiye’de yatırım azalmadı aksine Türkiye’de sermaye yatırımları artıyor. Türkiye’de ihracat ve üretim artıyor. Böyle bir durumda, Türkiye’nin olumsuz etkileneceğini düşünmek büyük bir haksızlık olur. Hedef bu yatırımları engellemekti ama engelleyemedikleri ortada” diyen Bakan Işık, birilerinin bu yönde temennilerinin olabileceğini ancak Türkiye’de yatırımların azalmadığını söyledi.

İşsizlik rakamlarına ilişkin bir soruyu da cevaplandıran Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık,  mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranlarında aşağı yönlü trend görülmeye başlandığını belirterek, “Türkiye’de çok ciddi genç nüfus var. Her yıl yaklaşık 1 milyon gencimiz çalışma yaşına giriyor. İşsizliğin sabit olması demek bile, çalışma yaşına giren ve çalışma yaşından çıkan arasındaki farkın iş buluyor olması demektir.” dedi.

İşsizliğin artmasının istihdamın azalması anlamına geleceğini belirten Işık, Türkiye’de işsizlik oranı artıyor gibi görünse de  istihdamın da arttığını ifade etti.

“Türkiye’de istihdamı artırıp, işsizliği azaltmak için mutlaka büyümeyi devam ettirmek gerekiyor” değerlendirmesini yapan Bakan Işık, “Türkiye’nin büyümesini sürdürülebilir olarak sağlaması için üretime, KOBİ’lere destek veriyoruz. Bunu yaptığımız zaman istihdam artacak, işsizlik azalacak. Ocak ayında geçen yıla göre daha iyimser bir tablonun çıkacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.