TÜRKİYE’NİN DAHA FAZLA İSTİKRARA İHTİYACI VAR

Ekim 19, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; “Türkiye’nin her zamankinden daha fazla istikrara ihtiyacı var. Bu kadar zor şartlar altında Türkiye istikrarını ne kadar güçlü kılarsa o kadar güçlü bir mücadele verir ve sorunlarını o kadar hızlı ve kolay çözer”

daha fazla istikrar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı bulunduğunu belirterek, “Türkiye’nin her zamankinden daha fazla istikrara ihtiyacı var. Bu kadar zor şartlar altında Türkiye istikrarını ne kadar güçlü kılarsa o kadar güçlü bir mücadele verir ve sorunlarını o kadar hızlı ve kolay çözer” dedi.

TOKİ tarafından Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde inşa edilecek 915 konutun temel atma töreninde konuşan Bakan Işık, Türkiye’nin bu günlere kolay gelmediğini ifade ederek, AK Parti iktidara gelmeden önce de TOKİ benzeri kurumlar bulunduğunu ama bunların ülkenin konut ihtiyacını planlamaktan dahi uzak olduğunu söyledi.

Şimdi Türkiye’nin kentsel dönüşüm ve modern şehirleşme ihtiyacını dikkate alan ve bunları planlayan bir TOKİ olduğunu vurgulayan Işık, gelecek dönemde sadece Kocaeli’de 19 bin yeni konut yapacaklarını ve Kocaeli’nin modern kent anlayışını güçlendirecek bir tarzda inşa edeceklerini bildirdi.

Işık, Türkiye’ye inanmayanların her şeye bir kulp bulmaya çalıştığına işaret ederek, “En son yerli arabaya kulp bulmaya çalıştılar. Ya niye gurur duymuyorsunuz, bu ülkenin de kendi markasıyla bir arabası olsun. Efendim ‘çakmaymış, devşirmeymiş’ ya sizin kafanız devşirme kafanız. Bu ülkenin gücüne inanmayan bir anlayış olabilir mi” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin milli arabasını mutlaka yapacağını vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

“Elbette bunu yaparken uluslararası işbirliğimiz olacak. Bu güne kadar hiçbir marka tek başına her şeyi sıfırdan yapmadı, güçlü işbirlikleri oldu. Biz zaman da kazanmak istiyoruz. Onun için güçlü işbirliğinden çekinmiyoruz, kaçınmıyoruz hatta bunu önemsiyoruz. İnşallah 2020 geldiğinde de Dilovası yollarında da Türkiye yollarında da Avrupa yollarında da hatta dünya yollarında da bu ülkenin bir yerli markası olacak. Bu bizim için önemli bir hedeftir ve şu ana kadar da bu hedefi gerçekleştirmek için adeta bir ipek halıyı dokur gibi ilmek ilmek dokuyarak geliyoruz. Önemli aşamaları geçtik. İnşallah 2016’da 30-40 tane araç üreteceğiz. O araçlarla bütün arazi, mevsim ve iklim şartlarında denemeler yapacağız ve 2020 geldiğinde de inşallah seri üretim olacak. Şu anda muadillerine göre daha konforlu daha kaliteli ama daha ekonomik bir arabayı sizlere sunmayı hedefliyoruz.”

 “Son 13 yılda Türkiye tekrar şaha kalktı”

Işık, Türkiye’nin vizyoner yönetimleri yakaladığı dönemlerde büyük atılımlar yaptığına dikkat çekerek, “Merhum Menderes’e de ‘diktatör’ demişlerdi ama Menderes dönemi Türkiye’nin şaha kalktığı bir dönem oldu. Recep Tayyip Erdoğan’a söylenenler birebir aynen merhum Adnan Menderes’e de söylenmişti ama tarih o söylenenleri yazmıyor, tarih Adnan Menderes’i yazıyor” dedi.

Son 13 yılda Türkiye’nin tekrar şaha kalktığını belirten Işık, şunları kaydetti:

“Eğer dün Sayın Merkel Türkiye’ye gelip Türkiye’nin bu noktadaki tezlerine destek veren bir tutum sergilediyse bu Türkiye’nin gücünden kaynaklanıyor. 100 bin mülteciyi alamayan Avrupa’nın tamamı Türkiye’nin 2 milyon misafirimize nasıl ev sahipliği yaptığını anlamakta zorlanıyor. Aramızdaki fark bu ama biz muhacir kardeşlerimize ev sahipliği yaptıkça da Allah bereketini veriyor. Bugün dünyanın geçtiği bu sıkıntılı süreçte bile Türkiye hamdolsun bütün gücüyle ayakta. 7 Haziran sonrası oluşan belirsizliğe rağmen bile Türkiye emin adımlarla yoluna devam ediyor. Türkiye’nin birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Türkiye’nin her zamankinden daha fazla istikrara ihtiyacı var. Bu kadar zor şartlar altında Türkiye istikrarını ne kadar güçlü kılarsa o kadar güçlü bir mücadele verir ve sorunlarını o kadar hızlı ve kolay çözer.”