“TÜRKİYE’NİN HİÇBİR SAĞLIK HİZMETİ AVRUPA’DAN GERİ DEĞİL”

Mayıs 4, 2015  

Başlıksız-4

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin hiçbir sağlık hizmetinin Avrupa’dan geri olmadığını belirterek, “Hatta iddialı söylüyorum; şu anda ABD, Türkiye’nin sağlıkta yaptığı bu dönüşümü inceliyor. ABD hala bu dönüşümü yapamadı” dedi.

Bazı ziyaretler ve programlara katılmak için Kayseri’ye gelen Işık, Melikgazi Belediyesi tarafından yaptırılan Danişment Gazi Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil İstasyonu açılış törenine katıldı.

AK Parti iktidarıyla birlikte Türkiye’de sağlık alanında büyük atılımlar yapıldığını belirten Işık, “2002 yılında bugünkü ulaştığımız kaliteli sağlık hizmeti bizim için Erciyes’in değil kaf dağının arkasındaydı” ifadesini kullandı.

Sağlık alanındaki yatırımların artarak devam edeceğini anlatan Işık, “Hastanelerimiz Avrupa standardının üstünde. Türkiye’nin hiçbir sağlık hizmeti Avrupa’dan geri değil. Hatta iddialı söylüyorum; şu anda ABD, Türkiye’nin sağlıkta yaptığı bu dönüşümü inceliyor. ABD hala bu dönüşünü yapamadı. Allah’a şükürler olsun her isteyen vatandaşımız istediği hastaneye gidebiliyor. Her isteyen vatandaşımız istediği eczaneden ilacını alabiliyor. Artık ameliyat için bıçak parası dönemi kapandı. Artık ‘devletin parası yok gidin şu ilacı kendiniz alın’ deme dönemi bitti. Artık en ileri ameliyatları bile hastanelerimizde yapıyoruz. Şimdi yeni bir hamle yapıyoruz sağlıkta şehir hastanelerini kuruyoruz” diye konuştu.

Birilerinin sadece konuştuğunu, AK Parti’inin icraat yaptığını vurgulayan Işık, “Onlar konuşmaya devam etsin ama biz yapıyoruz. Biz sizlerin bize verdiği desteğin teşekkürünü size hizmet ederek yapmaya çalıyoruz. Bakınız duble yollar. 6 bin 100 kilometre Türkiye’de Cumhuriyet tarihinde 2002 yılına kadar yapılmış. AK Parti’nin 12 yıllık iktidarı döneminde 17 bin 500 kilometre duble yol yapılmış” dedi.

Birilerin yolsuzluktan bahsettiğin ancak yapılan yatırımlarla yolsuzluğun bir arada olamayacağını dile getiren Fikri Işık, şunları kaydetti:

“Eğer bir ülkede yolsuzluk varsa siz yola, hastaneye, baraja kaynak bulamazsınız. Yolsuzluk insan vücuduna giren kanser hücresi gibidir. Bir girdi mi her gün zayıflatır ve en sonunda vücudu takatten düşürür. 12 yılda bu ülke IMF’ye muhtaç olmaktan kurtuldu mu? Milli gelirimiz neredeyse 4 katına çıktı mı? Duble yollarımız, hastanelerimiz, okullarımız, barajlarımız Cumhuriyet tarihinde yapılanlardan çok daha fazla yapılmadı mı? Peki bu ne demek? Kaynaklar yola gitti demektir. Kaynaklar yolsuzluğa gitseydi bunların hiçbiri yapılamazdı. Onun için söylüyoruz; yolla yolsuzluk bir arada bulunmaz.”

Yeni Türkiye’nin yolundan asla dönmeyeceğine vurgu yapan Işık, şöyle devam etti:

“Birileri maalesef bu yeni Türkiye’den rahatsız. Birileri spor kıyafetiyle Başbakan karşılamayı özlemiş. Birileri Bakanlar Kurulu listesi yapmayı özlemiş. Birileri manşetleriyle iktidar düşürüp manşetleriyle iktidar getirmeyi özlemiş. Siz Amerikan Başkanı’nın karşısında 1 milyar dolar için esas duruşta bekleyen Başbakan mı görmek istiyorsunuz? Yoksa dünyanın bütün liderleri karşısında dik duran Recep Tayyip Erdoğan gibi Cumhurbaşkanı mı görmek istiyorsunuz? Siz Kemal Derviş gibi IMF komiseri mi görmek istiyorsunuz, yoksa kendi medeniyet değerleri için mücadele eden Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu mu görmek istersiniz? İşte 7 Haziran’da bunun tercihini yapacaksınız. İnanıyorum ki 7 Haziran’da sizlere olan aşkımızın, sevdamızın göstergesi olan bu hizmetleri takdir edeceksiniz. Daha güzel hizmetler için de bize cesaret vereceksiniz.”

 “Artık biz silah almak için o ülkenin bu ülkenin iznini istemiyoruz”

Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olacağını belirten Işık, “Ekonomimizden demokrasimize kadar, mili savunmamızdan ekonomimize, sağlığımıza kadar gece gündür çalışmaya devam ediyoruz. Bizim en önemli önceliğimiz sizin başınızı dik tutmaktır. IMF’ye mahkum, muhtaç bir ülke olmak istemiyoruz. Onun için popülist vaatlerin tamamına karnımız tok. Tek önerimiz var HDP, MHP ve CHP’ye. Haydar Baş’tan ders alsınlar. O daha güzel vaatler veriyor ama bizim ve milletimizin bu vaatlere karnı tok” diye konuştu.

Milletin “İstikrar içerisinde Türkiye büyüsün” dediğini ifade eden Işık, “Milletimiz ‘bu ülkeyi bir daha namerde muhtaç etmeyin’ diyor. Hem ekonomide namerde muhtaç etmeyin hem de savunmamızda namerde muhtaç etmeyin. Artık biz silah almak için o ülkenin bu ülkenin iznini istemiyoruz. Kendi silahımızı kendimiz yapıyoruz bundan sonra da kendi silahımızı kendimiz yapacağız. Bunun içinde 7 Haziran’da Türkiye’nin istikrarının devam ettirmesi son derece önemli” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Işık ve beraberindekiler merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Işık, daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve AK Parti Kayseri milletvekili adaylarıyla Kazancılar Çarsı’sında esnaf ziyareti yaptı.