“TÜRKİYE’NİN MENFAATLERİNİ SAVUNMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR”

Ekim 30, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Ankara patlaması, Türkiye’de istikrarsızlığı arttırmak, seçimleri etkilemek ve bunun sonucunda içine kapanan bir Türkiye oluşturmak için yapıldı. Kim yaptı, nasıl yaptı, bunlar çok önemli değil. Hedef, Türkiye’ydi, hedef Türkiye’nin içine daha fazla kapanması, bölgedeki ve dünyadaki gelişmelere duyarsız kalmasıydı” dedi.

12195767_698255903608842_626728898215993152_n

İzmit’teki bir restoranda kanaat önderleriyle bir araya gelen Işık, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en güzel kentlerinden birinde yaşadıklarını söyledi.

 

Bu güzelliklerin gelecek nesillere ulaşması için gayret gösterdiklerini ifade eden Işık, kentin gri değil, yeşil bir şehir olmasını büyük oranda sağladıklarını dile getirdi.

 

Işık, Kocaeli’nin sadece sanayi değil, bilim ve teknoloji kenti olmasının sağlanacağını vurgulayarak, buna yönelik yapılan çalışmaları aktardı.

 

  “Türkiye’nin menfaatlerini savunmak hepimizin görevidir”

 

Işık, 1 Kasım’ın son dönemlerin en kritik seçimlerinden birisi olduğunu belirterek, “Bölge sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Dünya ekonomisinde ciddi belirsizlikler var. Özellikle bölgemizde Türkiye’nin menfaatlerinin korunması için büyük bir gayret gösteriyoruz. Bir taraftan insani açıdan omuzlarımızdaki yükü taşımaya çalışıyoruz diğer yandan da bölgede Türkiye’nin aleyhine herhangi bir durum gelişmemesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.

 

Bölgede Türkiye’nin rol almaması ve ülke aleyhine oluşacak durumlara müdahaleyi engellemek için başta terör olmak üzere pek çok enstrüman kullanıldığına işaret eden Bakan Işık, şöyle devam etti:

 

“İşte Ankara patlaması, Türkiye’de istikrarsızlığı arttırmak, seçimleri etkilemek ve bunun sonucunda içine kapanan bir Türkiye oluşturmak için yapıldı. Kim yaptı, nasıl yaptı, bunlar çok önemli değil. Hedef, Türkiye’ydi, hedef Türkiye’nin içine daha fazla kapanması, bölgedeki ve dünyadaki gelişmelere duyarsız kalmasıydı. Suriye ve Irak’ın nasıl şekilleneceği Türkiye için çok önemlidir. Bölgenin nasıl şekilleneceği Türkiye’nin menfaatleri açısında çok önemlidir. Eğer bu şekillenmede Türkiye aktif rol alabilirse, kendi aleyhine durumda Türkiye’nin müdahale gücü olursa bundan Türkiye kazançlı çıkar. Biz elbette hiçbir zaman bir başka ülkenin toprak bütünlüğüne, yönetim şekline karışmadık. Bizim tarihimizde de bu yoktur ama Türkiye’nin menfaatlerini savunmak, bunların zarar görmemesini temin etmek de ülke olarak hepimizin görevidir.”

 

Işık, son dönemde terör örgütünün tekrar maşa olarak kullanıldığına işaret ederek “Türkiye’de terörün azdırılmaya çalışılması bunun yanında diğer terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelik eylem yapmasının altında bir temel gerçek var, o da Türkiye’nin gücünü kendi içinde harcamasını sağlamak, Türkiye’de siyasi istikrar olgusunda istikrarsızlığı arttırmak ve Türkiye’yi her gün birbiriyle didişen, bölgeye enerji harcamayan bir ülke konumuna çekmek” ifadesini kullandı.

 

 “Güçlü bir hükümet çıkması hayati öneme sahip”

 

1 Kasım seçiminden güçlü bir hükümet çıkmasının Türkiye için hayati öneme sahip olduğunu belirten Işık, “Şu anda 1 Kasım seçimlerinde Türkiye için istikrar havanın oksijeni kadar önemli. ‘İstikrar sadece tek partiyle mi olur’ derseniz, gelişmiş demokrasilerde koalisyonlarla da istikrar sağlanır ama Türkiye’de koalisyon kültürü yok” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bakan Işık, 7 Haziran seçiminden sonra koalisyon kurulması için çok çalıştıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

 

“Sağlıklı demokrasilerde iktidarın bir alternatifi olmaz. Sağlıklı demokrasilerde iktidarın en az iki veya daha fazla alternatifi olur. Bir parti başarılı olmazsa diğer partinin iktidara gelme şansı olur. Ama AK Parti dışında bu iktidarı sağlayabilecek başka bir parti de yok. En yakın partinin AK Parti’yle arasındaki oy farkı neredeyse yarı yarıya. Keşke Cumhuriyet Halk Partisi, iktidar alternatifi bir parti haline gelebilseydi. Keşke politikalarını herkese güven veren bir anlayışla toplumun bütün kesimini kucaklayan bir anlayışla yenileyebilseydi. Keşke CHP, milletin meselelerine samimi çözümler üreten bir anlayışı geliştirebilseydi. Bu demokrasimiz için çok sağlıklı olurdu ama bu olmadı. Bizim sizden, Kocaeli’den ve Türkiye’den talebimiz, önümüzdeki riskleri yönetebilecek güçte bir siyasi iradenin sandığa yansıması, güçlü ve istikrarlı bir hükümetin önümüzdeki süreçte sandıktan çıkabilmesidir.”