TÜRKİYE’NİN ÖZEL SEKTÖR TARİHİNDEKİ İLK RAFİNERİ YATIRIMI…

Haziran 6, 2014  

 

unnamed

“Eskiden biz yılda ortalama 1 milyar dolar yabancı sermaye çekerken, bugün sadece SOCAR’ın Türkiye’ye yapacağı doğrudan yabancı yatırım 2 milyar dolardır. Bu eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkın çok önemli göstergesidir”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi’ne (STAR) ilişkin, “Bu rafinerimizin ve projemizin bir önemli özelliği ‘stratejik yatırımlar’ başlığı altında Türkiye’nin verdiği ilk stratejik yatırım teşvik belgesine sahip olmasıdır. Şu anda Türkiye’nin özel sektör tarihindeki ilk rafineri yatırımı ve aynı zamanda Türkiye’deki en büyük reel sektör yatırımıdır” dedi.

Işık, STAR Proje Finansmanı Anlaşması’nın imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan için önemli bir gün olduğunu belirterek, STAR Rafinerisi ile ilgili gerekli finansmanın tamamıyla birlikte projede çok önemli bir aşamanın geride bırakıldığını kaydetti.

Bu imza töreninin sadece Türkiye ile Azerbaycan için değil, bütün Avrupa için önem taşıdığını ifade eden Bakan Işık, şunları söyledi: “Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkiler her zaman dostluk ve kardeşlik zemininde güçlendi ve ilerledi. Büyük lider Haydar Aliyev’in bilincimize kazınan unutulmaz ifadesiyle; ‘İki devlet, bir milletiz’. Son yıllarda Bakü-Tiflis-Ceyhan, TANAP, STAR gibi projeler sayesinde iki ülke arasındaki ilişkilere özellikle enerji alanında stratejik boyut kazandırmış olduk. Bu projeler Avrupa’nın enerji ihtiyacı ve arz güvenliği açısından da çok büyük bir önem taşıyor. Coğrafya bir kaderdir, ancak bu coğrafyanın imkanlarından yararlanma seviyemiz kendi çabalarımız, çalışmalarımız ve projelerimiz belirler. Türkiye’nin coğrafi olarak ne kadar stratejik bir konumda olduğunu ifade etmeye gerek yok. Türkiye bu coğrafyanın kendisine sunduğu fırsatlardan yeterince istifade edemedi. 2002 yılında sadece Anadolu’nun değil, Anadolu’nun etrafında yaşayanların da kaderi değişmeye başladı. Ekonomi, siyaset, demokratikleşme, dış politikada bambaşka bir Türkiye portresi oluşmaya başladı.”

Işık, Türkiye’nin tüm dünyada barışı, istikrarı savunan bir ülke haline geldiğini anlatarak, “Türkiye dünyanın güçlü ve sağlam ekonomilerinden birine sahip. Türkiye’de yatırım ortamı her geçen gün iyileşiyor. SOCAR’ın 2008 ile 2018 yılları arasında TANAP ile birlikte imza atacağı yatırımların toplamı 20 milyar doları geçiyor. Eskiden biz yılda ortalama 1 milyar dolar yabancı sermaye çekerken, bugün sadece SOCAR’ın Türkiye’ye yapacağı doğrudan yabancı yatırım 2 milyar dolardır. Bu eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkın çok önemli göstergesidir” diye konuştu.

“Devlet rafineri sektöründe devam etseydi SOCAR Türkiye’ye bu yatırımı yapar mıydı?”

Her yatırımın önemli olduğunu, ancak petrokimya alanındaki yatırımın kendileri için ayrı bir değer taşıdığını ifade eden Işık, “Kimya sektörümüz en fazla ticaret açığı verdiğimiz sektörlerden biridir. İnanıyoruz ki bu tesislerimiz faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin cari açığının azalmasına katkı sağlayacak tesislere kuvuşmuş olacağız” dedi.

Işık, Türkiye’nin çok uzun yıllar gereksiz tartışmalarla zaman kaybettiğini dile getirerek, “Neymiş efendim rafineriler stratejikmiş özelleştirilemezmiş, özelleştirildi ve bugün Türkiye yepyeni rafineriler kazanıyor. 2023’te sadece SOCAR Türkiye’de 10 bin doğrudan istihdam sağlayacak, dolaylı istihdamı hesaplarsanız bu rakam çok daha yukarı çıkıyor. Acaba devlet rafineri sektöründe devam etseydi SOCAR Türkiye’ye bu yatırımı yapar mıydı?” şeklinde konuştu.

Atacakları her adımı sadece ülkenin menfaatleri doğrultusunda attıklarını belirten Işık, petrokimya yatırımlarının devam edileceğine inandıklarını kaydetti.