TÜRKİYE’NİN SINIF ATLAYACAĞI BİR ÇALIŞMA…

Aralık 9, 2014  

Başlıksız-1

NTV canlı yayınına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, gündemi değerlendirdi.

Açıklanan sanayi üretimi endeksini sözlerine taşıyan Bakan Işık, Avrupa’da ciddi resesyon riski ve çevremizde olağanüstü gelişmeler varken ortaya çıkan rakamların memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Işık, “Trende bakıldığı zaman sanayi üretimi artıyor Avrupa’da ciddi resesyon riski var büyüme problemleri var, bu kadar olayın biraraya geldiği başka dönem bulmak zordur

Güneyde Güneydoğuda Güneybatıda farklı sıkıntı var böyle bir ortamda üretiyor olması önemlidir”dedi.

“Büyümeye devam etmek başarıdır” cümlesini kullanan Işık, yıl sonunda yüzde 3,3’lük bir büyüme beklentisinin olduğunu açıkladı.

AR-GE çalışmaları

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ekonomide dönüş programlarının kararlılıkla yürütüldüğünü anlatan Işık, 9 programdaki 417 eylem planının 77’sinin bakanlığının sorumluluğunda bulunduğunu belirtti.

Açıklanan “Kamu alımları yoluyla yerli üretimin desteklenmesi” ve “Teknolojinin ticarileşmesi” programlarını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğünü hatırlatan Fikri Işık, fikirden ürüne her alanda girişimciyi desteklediklerini ifade etti.

Işık, fikri olana 100 bin lira ile başlayan desteklerin 75 bin ve ürün ortaya çıkınca 10 milyon liraya kadar katkı sağlandığını belirterek, 55 milyon liralık AR-GE bütçesinin bitirilmesi için çağrı yaptı.Işık, desteklemek için 550 projeyi hedeflediklerini ancak sadece 284 programın desteğe hak kazandığını kaydetti.

 

Yerli otomobilde çok kararlıyız

Bakan Işık, yerli otomobil konusunda da açıklamalarda bulundu.

Işık, “çok kararlıyız”mesajı vererek üretimi özel sektörün yapacağını vurguladı.

Işık şöyle devam etti:  “Yerli Otomobilde Sn. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız başta olmak üzere çok kararlıyız,  bir devlet fabrikası kurmayacağız özel sektör yapacak, otomobil sektörü dünyada inanılmaz rekabetin olduğu bir alan. Burada marka çıkarmak kolay değil devlet desteği gerekiyor, elektrikli seri hibrit modele yoğunlaştık, menzili artırılmış araçlarla ilgili mükemmeliyet merkezi hazırlanıyor TÜBİTAK’ta… Kalkınma Bakanlığı destekliyor. Dizayn ve mühendislik departmanı ve seri üretim için özel sektör kuruluşu ya da konsorsiyumu kurulma aşamasında… Yol haritamız var somut bazı çalışmalar var. Örneğin özel sektörde bir firma diyor yaparım gelin konuşalım diyoruz. Çok ümitliyim son derece iyi gidiyor Türkiye’nin sınıf atlayacğı çalışma yürüyor”