“ TUZAKLARA DÜŞMEDİK, DÜŞMEYECEĞİZ ”

Mayıs 3, 2015  

Başlıksız-1 kopya
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Daha düne kadar devletteki paralel yapılanmadan en fazla şikayet edenlerin, bugün paralel yapılanmayla kol kola girdiklerini, arka kapılardan girip gizli buluşmalar gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Dolayısıyla bu kirli ittifakların, bu perde gerisindeki ittifakların milletimiz tarafından gayet iyi değerlendirileceğini görüyoruz” dedi.

Partisinin Kocaeli İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen seçim koordinasyon toplantısı sonunda gazetecilere açıklama yapan Işık, muhalefetin sahada olmadığını, karşılarında daha kendi adaylarını kendi tabanına tanıtamayan bir ana muhalefet partisinin olduğunu söyledi.

AK Parti’nin hedefini belirlediğini ancak muhalefetin henüz ciddi bir hedefinin olmadığını kaydeden Işık, ittifakların kurulması ve koalisyon söylentilerine ilişkin bir soruya, şöyle yanıtı verdi:

“Türkiye’de fena halde koalisyonu özleyen bazı çevreler var. Ama bu milletimizin arzusu değil. Milletimiz istikrarın sürmesini, Türkiye’nin büyümeye devam etmesini istiyor. Onun için de Allah’ın izniyle AK Parti tek başına güçlü şekilde iktidarına devam edecek. Bugün gözüken tablo bu. Ama koalisyonu özleyen, maalesef spor kıyafetle başbakan karşılamayı özleyen veya kabine listesini oluştururken ‘bana niye sormuyorsunuz’ diyen, kabine listesi oluştururken bazı müdahaleleri özleyen bazı yapılar var mı? var. Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsız olan yapılar var mı? var. Türkiye’de yapamadıkları darbeleri özleyenler var mı? var. Ama bunların hiçbirisinin de millette karşılığı yok. Millet, tek başına güçlü bir AK Parti iktidarını inşallah 7 Haziran’da tekrar iş başına getirecek. Bunda hiç tereddüdümüz yok. Onlar kendi hesaplarını yapa dursunlar. Bizim hesabımız, milletimizle birlikte olmaktır.”

“Paralel yapılanmadan en fazla şikayet edenler bugün kol kola”

Türkiye’de Anayasa’yı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Bakan Işık, koalisyon hesapları yapanları, kendi hesaplarıyla baş başa bıraktıklarını ifade etti.

Son dönemdeki ittifakları da ibretle izlediklerini anlatan Işık, “Daha düne kadar devletteki paralel yapılanmadan en fazla şikayet edenlerin, bugün paralel yapılanmayla kol kola girdiklerini, arka kapılardan girip gizli buluşmalar gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Dolayısı ile bu kirli ittifakların, bu perde gerisindeki ittifakların milletimiz tarafından gayet iyi değerlendirileceğini görüyoruz. Bizim başka bir partinin başarısızlığı üzerine başarı bina etmek gibi bir niyetimiz de düşüncemiz de olamaz” şeklinde konuştu.

“Siyasette en önemli iddia tek başına iktidardır”

“AK Parti olarak bugüne kadar yaptığımız gibi milletimizle buluşmak, milletimizin duasını ve desteğini almak ve Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak istiyoruz” diyen Işık, şöyle devam etti:

“Bunun dışında kim ne yaparsa yapsın, onlar bizi çok faza ilgilendirmiyor. O parti barajı aşmış, aşmamış, bu bununla ittifak yapmış. Demokrasilerde, siyasette en önemli iddia tek başına iktidardır. AK Parti’nin dışında tek başına iktidar iddiasında olan hiç bir parti var mı? CHP hedefini koydu. En fazla yüzde 35 ki yüzde 35’in şu anda neredeyse altında. Belki de daha da fazla. MHP’nin tek başına iktidar iddiası yok. HDP’nin bütün iddiası barajı geçmek. Böyle bir siyaset yapısında her halde milletin yine inşallah 7 Haziran’da ortaya koyacağı tablo inanıyoruz ki AK Parti’nin tek başına iktidarıdır.”

“Acaba, CHP’nin baraj korkusu mu var?”

Bir gazetecinin CHP’nin seçim vaatleriyle ilgili sorusunu cevaplayan Bakan Işık, CHP’nin bu vaatlerinin 2002 yılındaki Cem Uzan’ın vaatleri olduğunu belirttti. Işık, “Cem Uzan yüzde 10 barajını aşmak için bu vaatleri yaptı. ‘Acaba, CHP’nin baraj korkusu mu var da bu vaatleri yapıyor’ diye düşünmüyor değiliz. Biliyorsunuz Cem Uzan bu vaatlere rağmen yüzde 7’de kaldı” ifadelerini kullandı.

Gökteki yıldızları vadeden CHP’nin kendi tabanında bile inandırıcılığını kaybetme noktasında olduğunu, pek çok sağduyulu CHP’linin “Sayın Kılıçdaroğlu ne yapıyor” dediğini gayet iyi bildiğini aktaran Fikri Işık, şunları kaydetti:

“Ama çaresizlik insanı belki her şeye meylettirebiliyor. Bu CHP’nin çaresizliğini gösteriyor. Türkiye’de Gezi tuzağına kimse düşmedi. Paralel tuzağa düşmedi. Şimdi özellikle muhalefetin Türkiye’yi popülizm tuzağına düşürmek gibi bir gayretinin olduğunu görüyoruz. Allah’a şükür tek hedefimiz ülkeyi tekrar namerde muhtaç hale düşürmemek. 13 yılda ülkeyi namerde muhtaç olmaktan kurtardık. Tekrar Türkiye’yi namerde muhtaç hale düşürmemek için de elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz.”