“ÜÇ TEMEL ÖNCELİĞİMİZ VAR, YERLİ ÜRETİM, TEKNOLOJİK ÜRETİM, TEMİZ ÜRETİM”  

Temmuz 12, 2014  

PSX_20140712_174623PSX_20140712_174708

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Üç temel önceliğimiz var, bir yerli üretim, iki teknolojik üretim, sonuncusu temiz üretim. Bu üç önceliği sanayi de çok ama çok önemsiyoruz” dedi.

Bazı programlara katılmak üzere Ordu’ya gelen Bakan Işık, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret etti.

 

Burada kentin önemli sanayi ürünü olan fındık hakkında Vali Balkanlıoğlu’ndan bilgi alan Bakan Işık, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin yerli cep telefonu üretimi için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna (TÜBİTAK) başvurular olduğunu anımsatması üzerine Bakan Işık, Türkiye’nin her alanda yerli üretimi, desteklediğini söyledi.

Hükumet olarak yerli bir cep telefonu markası oluşmasını önemsediklerini ifade eden Bakan Işık, şöyle konuştu: “Öncelikle Türkiye yerli üretim potansiyeli olan her çalışmayı destekliyor. Sanayi de üç temel önceliğimiz var. Bir yerli üretim, iki teknolojik üretim, sonuncusu temiz üretim. Bu üç önceliği sanayi de çok ama çok önemsiyoruz. Şimdi cep telefonu hem yerli üretim, hem teknolojik üretim hem de temiz üretim. Biz yerli bir cep telefonu markasının oluşmasını önemsiyoruz. Bu noktada TÜBİTAK olarak da çağrıya çıkmıştık. Şuana kadar 17 firma başvurada bulunmuş. Bu 17 firma panel sonuçlarına girecek ve en uygun olan proje desteklenecek. Böylelikle inanıyorum ki Türkiye’de yerli bir cep telefonu üretmiş olacağız.”

Yerli otomobil çalışmaları 

Bakan Işık, yerli otomobil çalışmalarının da devam ettiğine işaret ederek, “O konuda da TÜBİTAK’ın bir çağrısı vardı. Son görüşmeler yapılıyor. Biz artık biliyorsunuz içten yanmalı motorlara dayanan konvansiyonel otomobilde treni kaçırdık. Burada rekabet etmek çok kolay gözükmüyor. Ama hybrid ve elektrikli araçlara yönelik yoğun bir çalışma yürütüyoruz. O çalışmayı da inşallah sonuçlandırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı