“ÜLKEYİ BÜYÜTMENİN TEK ŞARTI ÜLKEDEKİ İSTİKRARIN SÜRDÜRÜLMESİDİR”

Mayıs 7, 2015  

Başlıksız-1 kopya
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’a yapılan operasyona ilişkin, “İlk duyduğumda ‘ya bir bankacı rüşvet almak istese adamın aptal olması lazım ki parayı alsın evine götürsün. Bu kadar aptal bir adamı da genel müdür yapmayacaklarına göre vardır bunda bir iş’ dedim ve sonuçta iş ortaya çıktı ki bu Osmancık’ta imam hatip yapımı için verilen bağış. Kim yaptı bu operasyonu paralel yapı yaptı” dedi.

Osmancık ilçesinde İmam Hatip Lisesi’nin yanı sıra çeşitli yatırımların toplu temel atma töreninde konuşan Işık, 2002 yılında iktidara geldikleri günden bugüne kadar gerçekleştirilen yatırımları anlattı.

Işık, 2002 yılında IMF’ye mahkum bir Türkiye olduğuna işaret ederek, “2002 yılı Türkiye’sinde, devraldığımız Türkiye’de, topladığımız her yüz liralık verginin 73 lirası faize gidiyordu. Memleketin adeta çivisi çıkmıştı. IMF’nin beşinci dereceden memuru memlekette başbakandan daha forslu geziyordu. Cottarelli diye bir adam vardı siyasetle ilgili olmayanlar bunu futbolcu zannederdi. Bakanlık koridorlarında nasıl terör estirdiğini o dönemde bürokraside olanlar biliyor. O gün Türkiye’de bir kuruşluk yatırım için IMF’den izin almak gerekiyordu” diye konuştu.

Türkiye’nin artık yağmur yağmur hizmete doyduğunu ifade eden Işık, istikrar olunca Türkiye’nin sıçramalar yaptığını dile getirdi.

Osmancıklı olan eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’a paralel yapı tarafından operasyon yapıldığını ve evinde bulunan paraların Osmancık İmam Hatip Lisesi ve Üsküp’teki Balkan Üniversitesi için olduğunu söyleyen Işık, günlerce, aylarca ayakkabı kutularının gösterildiğini hatırlattı.

Bugün o paralarla yapımına başlanan Osmancık İmam Hatip Lisesi’nin temelinin atıldığını dile getiren Işık, şunları kaydetti:

“O dönemde sizin de hemşehriniz Halk Bankası Genel Müdürü’ne bir operasyon yapıldı ve günlerce aylarca ayakkabı kutusu gösterildi. Neydi o ayakkabı kutusunun içindeki para. Osmancık İmam Hatip Lisesi, Üsküp’teki Balkan Üniversitesi için verilen para. İlk duyduğumda ‘ya bir bankacı rüşvet almak istese adamın aptal olması lazım ki parayı alsın evine götürsün. Bu kadar aptal bir adamı da genel müdür yapmayacaklarına göre vardır bunda bir iş’ dedim ve sonuçta iş ortaya çıktı ki bu Osmancık’ta imam hatip yapımı için verilen bağış. Kim yaptı bu operasyonu ? Paralel yapı yaptı.”

“Paralel yapının bugüne kadar topladığı bir tek hizmet için makbuz verdiğini biliyor musunuz?” diye soran Işık, paralel yapının amacının hükümeti düşürmek olduğunu ifade etti.

Işık, “Büyük ağabeylerinden talimat aldılar. ‘Hükümeti düşürün, Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatını bitirin’ diye. Büyük ağabeylerden talimat almışlardı ama Allah fırsat vermedi. Milletimiz oyunu gördü ve özellikle 30 Mart seçimlerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıktı, 10 Ağustos’ta da ilk defa milletin oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı oldu” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Işık, “SSK’yı batıran adamı CHP’ye Genel Başkan yaptılar. Önüne gelene söz veriyor. Niye ? Bir önceki seçimde aldığı oyu almak zorunda. Biz şuna inanıyoruz. Çalışmadan gayret etmeden ülkeyi büyütmeden refah mümkün değildir. Ülkeyi büyütmenin tek şartı ülkedeki istikrarın sürdürülmesidir” ifadesinde bulundu.