“ÜRETİME BAŞLAMALIYIZ”

Mayıs 22, 2015  

Üretime Başlamalıyız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, otomotiv sektöründeki iş bırakma eylemlerine ilişkin, “Buradaki her bir günlük duraksama ve her bir günlük üretim kaybı bizim sektörümüzü, ihracatımızı olumsuz etkiliyor. Buradaki daha büyük tehlike şudur: Ortada bir toplu sözleşme varken, toplu sözleşme görüşmeleri tıkanma pozisyonunda değil iken, öngörülemeyecek bir şekilde mal bekleyen büyük tedarikçilerin Türkiye’ye yönelik güveninin kaybolması riskiyle karşı karşıyayız” dedi.

Bakan Işık, Çaycuma ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde bir tekstil firmasında iş adamlarıyla basına kapalı görüşmesinin ardından Bir gazetecinin “otomotiv sektöründeki eylemler ve grevler Türkiye’yi etkiler mi” sorusu üzerine Işık, otomotiv yan sanayisinin Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı sektörlerin başında geldiğini vurguladı. Bakan Işık, şunları kaydetti?

“Buradaki her bir günlük duraksama ve her bir günlük üretim kaybı bizim sektörümüzü, ihracatımızı olumsuz etkiliyor. Buradaki daha büyük tehlike şudur: Ortada bir toplu sözleşme varken, toplu sözleşme görüşmeleri tıkanma pozisyonunda değil iken, öngörülemeyecek bir şekilde mal bekleyen büyük tedarikçilerin Türkiye’ye yönelik güveninin kaybolması riskiyle karşı karşıyayız. Bu bizim en önemli korkumuz.

Burada yarın ‘Türkiye’de öngörülmeyen gelişmeler olursa üretimi durdurmak zorunda kalırız’ endişesinden dolayı alternatif arayışına girilirse o zaman otomotiv sektörü bundan çok ciddi yara alır. Ben işçi kardeşlerime buradan bir kez daha sesleniyorum: Hemen üretime başlamak durumundayız. Üretime başlayalım. Sorunumuzu yine müzakere ederek çözelim. Üretim başlamaz da dünyanın beklediği malzemeyi biz bugün gönderemezsek yarın göndermemiz bile bizim için sıkıntı doğurabilir.”

Bakan Işık ve beraberindekiler daha sonra tekstil atölyelerini ziyaret etti.