USULSÜZ DİNLEYENLER YARGIDA HESAP VERMELİ

Mayıs 31, 2014  

 

faz 3faz 4

“Türkiye’de adeta herkesi “Dinleniyoruz” noktasına taşıyanların yargıda mutlaka hesap vermesi lazım”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) yapılan incelemeye  ilişkin, “Türkiye’de adeta herkesi “Dinleniyoruz” noktasına taşıyanların yargıda mutlaka hesap vermesi lazım” dedi.

Faziletliler Kulübü’nün açılış törenine katılan Işık, Türkiye olarak en çok eksik kalınan konulardan birinin sivil düşünce kuruluşları olduğunu aktararak, Batı ülkelerini, Amerika’yı hala dünyada güçlü kılan önemli nedenlerden birinin sivil düşünce kuruluşları olduğunu anlattı.

Işık, “Kulübün belli alanlarda sivil toplum örgütü olarak derinlik kazanmış kendi alanında en etkin faaliyet yürüten bir kulüp olmasını diliyorum. Bu iş biraz sabır ister. Artık hayatımızın bir parçasının da bu tür çalışmak olması gerektiğini düşünüyorum. Faziletliler’in yetişme tarzı buna da çok uygun doğrusu. Faziletliler Kulübü’nün de önemli bir hizmet görmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

TİB’deki inceleme

Tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Işık, TİB’deki incelemeyle ilgili bir soru üzerine, TİB’de daha önce sahte isimlerle, hiçbir şekilde terörle, uyuşturucuyla alakası olmayacağı düşünülen insanların farklı gerekçelerle dinlenmesinin çok vahim bir durum olduğunu söyledi.

Bu durumun Türkiye’ye yakışmadığını belirten Işık, şunları kaydetti: “Ama buna cesaret edecek kadar pervasızlaşmış bir yapı var. Bu paralel yapıyla mücadelenin ne kadar önemli olduğunu anlamayanlar, eminim bu dinleme kayıtları, hiç birbiriyle alakalı olmayan insanı aynı terör örgütünün üyesiymiş gibi sahte isimlerle dinlemek pervasızlığını gösteren bir yapının eminim farkına varırlar. Bu Türkiye açısından derhal aydınlığa kavuşturulması, ortaya çıkartılması gereken çok ama çok önemli bir durum. Bu pervasızlığı gösterenlerin, Türkiye’de adeta herkesi “Dinleniyoruz” noktasına taşıyanların, hukuk içerisinde, yargıda mutlaka hesap vermesi lazım. Zannediyorum, bu buna yönelik atılmış önemli bir adım.”

Gezi Olayları

Işık, Gezi Parkı olaylarının birinci yılına ilişkin de Türkiye’de bir konuyla ilgili anma programı düzenlenmesinin yasak olmadığını belirterek, “Bu noktada bizim ne hukuk sistemimizde ne de anlayışımızda herhangi bir kısıtlama düşünülmez ama herşeyin bir yeri var” dedi.

Bakan Işık, anma programlarının, Türkiye’de yeni bir sorun çıkarma anlayışıyla değil, barışçıl ve güzel bir gösteri yapmak amacıyla, hukuk kurallarına uyarak ve idarenin verdiği yerlerde yapılmasının doğru olduğunu söyledi.

Hiç kimsenin burnunun kanamasını ve bu olaylardan zarar görmesini istemediklerini belirten Işık, “Adı ve kimliği ne olursa olsun toprağa düşen her can bizim canımız. Bir tek canımızın daha toprağa düşmesini istemiyoruz. Onun için herkesi sağduyulu, sorumlu olmaya davet ediyorum. Herkes, bu ülkede birlikte yaşamamızın önemine dikkat etsin” dedi.

Özellikle yabancı basının Türkiye’de çok büyük ve önemli olaylar varmış gibi yayın yaptığına işaret eden Işık, bu durumun ülkedeki insanlar tarafından artık farkedildiğini dile getirdi.

“Bundan çok daha büyük olayların olduğu pek çok ülkeye ilgi göstermeyen basın gruplarının Türkiye’ye neden bu kadar ilgi gösterdiklerini anlamakta zorlanıyoruz” diyen Işık, anma törenleri sırasında herşeyin barışçıl olması ve hiçbir insanın bu durumdan zarar görmemesi çağrısında bulundu.

Faziletliler Kulübü

Faziletliler Kulübü, Özel Üsküdar Fazilet Erkek Lisesi Mezunları öncülüğünde, farklı fikirleri ortak bir potada buluşturmak, üyeleri arasında dayanışmayı artırmak ve bilgi ve erdem odaklı toplumsal fayda üretmek amacıyla hayata geçirildi.