UZAY ARAŞTIRMACILARI İSTANBUL’DA TOPLANACAK

Nisan 28, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Uzay Araştırmaları Komitesi 41. Bilimsel Kongresi, 30 Temmuz-7 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da yapılacak”

uzay-arastirmacilari-ista-2842016123244

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) koordinasyonunda gerçekleştirilecek, “Uzay Araştırmaları Komitesi (COSPAR) 41. Bilimsel Kongresi” nin, 30 Temmuz-7 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da yapılacağını bildirdi.

Bakan Işık, Uzay Araştırmaları Komitesi 41. Bilimsel Kongresi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Etkinliğin, uzay alanında dünyanın en önemli bilimsel toplantılarından biri olduğuna dikkati çeken Işık, “İstanbul Kongre Merkezi’nde, 30 Temmuz-7 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek kongrede ABD, Çin, Japonya ve Rusya’nın uzay ajansları ile Avrupa Uzay Ajansı başta olmak üzere çok sayıda uluslararası organizasyonun yer alması bekleniyor. Yaklaşık 60 ülkeden 3 bin 500 civarında katılımcı öngörülen organizasyon için erken başvurular, 31 Mayıs tarihinde sona eriyor.” diye konuştu.

– Araştırmacılarla iş birliği olanağı sağlanacak

Işık, ağırlıklı olarak uzay araştırmaları sonuçlarının uluslararası düzeyde paylaşıldığı kongrede, dünya yüzeyi, meteoroloji, i·klim, dünya ve diğer gezegenlerin üst atmosferi, uzay havası, güneş sistemi ve gezegenler, uzay bilimleri ve teknolojileri, uzayda malzeme bilimi, uzayda temel fizik ile uzayda yaşamla ilgili çalışmaların konuşulacağını söyledi.

Kongreden birçok araştırmacı, öğrenci, ilgili kurum ve kuruluşun faydalanabileceğine işaret eden Işık, “Kongre, uzay araştırmaları alanında çok zengin bir konu yelpazesine sahip ve sunulan çalışmaların bilimsel değeri oldukça yüksek. Etkinliğin Türkiye’de düzenlenecek olması, uzak ülkelerde gerçekleştiğinde katılım olanağı bulamayan ülkemizdeki araştırmacılara, özellikle genç bilim insanlarına yeni ufuklar açacak ve farklı ülkelerde, farklı alanlarda çalışan araştırmacılarla da iş birliği olanağı sağlayacak.” ifadesini kullandı.

 COSPAR

Uzay araştırmalarını ve bilimsel bilgilerin paylaşımını uluslararası düzeyde teşvik eden 46 ülkenin üye olduğu COSPAR, 1958’den bu yana faaliyet gösteriyor. COSPAR, uzay alanındaki bilimsel araştırmalara katkı sağlayacak bilgi paylaşımını artırmak ve tartışma ortamı yaratmak için bilimsel toplantılar organize ediyor ve yayınlar çıkartıyor.

TÜBİTAK, COSPAR’ a Türkiye’yi temsilen 1996 yılında üye oldu ve 2 yılda bir gerçekleşen konsey toplantılarındaki görüşmelere ve alınan kararlara ulusal temsilcileri yoluyla katkı sağlıyor.

 

Dünyanın dört bir tarafından uzay bilimleri ve teknolojilerinde söz sahibi bilim insanlarının bir araya geldiği, araştırma sonuçlarını paylaştığı kongre, söz konusu teknolojileri hep birlikte bir adım ileriye taşıma amacıyla yapılıyor. Kongre, her 2 yılda bir farklı bir ev sahibi ülkede düzenleniyor.