UZUN YILLAR ENGELLİLER YOK SAYILDI

Mayıs 11, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’de engellilerin uzun yıllar yok sayıldığını belirterek AK Parti iktidara geldikten sonra ise engellilere toplumda hak ettikleri değerin verilmeye başlandığını söyledi.

Anneler Günü ve Engelliler Haftası dolayısıyla Kocaeli Valiliği ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce, Ticaret Odası’nda düzenlenen yemekli toplantıda engelliler ve aileleriyle bir araya gelen Bakan Işık, 10-15 yıl öncesine kadar ailelerin ‘benim engelli yavrum var’ diyemediğine dikkati çekti.

“İktidara gelir gelmez öyle düzenlemeler yaptık ki önce ‘tüm engelliler için önce engelsiz yaşam’ dedik” ifadesini kullanan Işık, “Her engeli ortan kaldırmak devlet olarak bizim görevimizdir. Engelli çocuğu olan ailelerimizin hem kendi mutluluğuna hem çocuklarının mutluluğuna hem de sosyal faaliyetlere katılması, sosyal yaşamın bir parçası olması için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Bakan Işık, 2005 yılında devrim niteliğinde Engelliler Kanunu’nu çıkardıklarını, orada özellikle “sakat” ve “özürlü” gibi ayırımcı ifadeleri de kaldırdıklarını, “engelli” ifadesini koyduklarını belirterek “Ama engelli ifadesini de ‘engelsiz yaşam’la birlikte kullanıyoruz. En önemli paradigma değişikliğimiz, engellilerin sosyalleşmesini sağlayarak, engellilerin toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu bütün toplumun benimsemesini sağlamaktır” dedi.

Bugün hiçbir ailenin ‘benim engelli çocuğum var, ben ne yapayım, çaresizim’ demediğini kaydeden Işık, şöyle devam etti:

“Hiçbir ailemiz ‘ben çocuğumun eğitimini yaptıramıyorum’ deme noktasında değil. Rehabilitasyon merkezlerine gitme imkanı olanları gönderiyoruz. Onların bütün masraflarını servis dahil devlet olarak biz karşılıyoruz. İstiyoruz ki yavrularımız hem eğitim alsın hem de sosyalleşsin. Bir engelli kardeşimin bir engeli var ama kendini engelsiz gören insanların çok daha fazla engeli olabiliyor. Artık Türkiye’de engelliler için pek çok okul açıyoruz.”

Evde bakıma muhtaç ailelere, asgari ücret tutarında ücret ödediklerini anlatan Bakan Işık, imkanları geliştikçe bunları daha da arttıracaklarını ifade etti.

Artık hiç kimsenin, devletin hiçbir kurumunun mazeret üretme durumunda olmadığını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu ülke, bu devlet, engellisine en iyi şartları sunmak için her türlü fedakarlığı gösteriyor. Şu anda en önemli bütçelerinden biri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bütçesidir. 23 milyar liranın üzerinde sadece sosyal harcama yapıyoruz. Bunların önemli kısmı engellilerimiz için harcanıyor. Yapılanları önemsiyoruz ama yeterli de görmüyoruz. Bundan sonra da engellilerimiz için gerek eğitim alanında, gerek sosyalleşme alanında her türlü çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Işık, konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve protokol üyeleriyle engellilerin annelerinin Anneler Günü’nü kutlayarak gül verdi.

Işık, engelli çocuklarla tek tek ilgilenerek sohbet etti, fotoğraf çektirdi.