VAKIFLAR HAFTASI KUTLU OLSUN

Mayıs 5, 2014  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık

Medeniyet anlayışımızın en güzel göstergesi olan vakıf geleneği sevgi, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma üzerine kuruludur. Paylaşmak, yardımlaşmak ve kardeşlik bağlarını güçlü tutmak kültürümüzün en temel taşıdır. Selçuklu ve Osmanlı vakıflar, imarethaneler, hanlar ve kervansaraylarla güçlü bir şekilde ayakta kalmıştır.

Bugün güçlü bir toplum olabilmenin yolu vakıf anlayışının, gönüllü teşekküllerin ve sosyal örgütlenmelerin etkin bir şekilde varolabilmesinden geçmektedir. Devletin küçüldüğü, buna karşılık sivil toplumun büyüdüğü bir dönemde sosyal kurumların varlığına büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır. Böylesi yapıların varlığı kardeşlik bağlarımızın güçlenmesine, iç barışımızın artmasına, birlik ve beraberliğimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Vakıflar Genel Müdürlüğümüz son dönemde yaptığı güzel çalışmalarla kaderlerine terk edilen vakıf eserlerini sahiplenerek, onların gün yüzüne çıkmasını sağlamıştır. Bu çalışmalar dolayısıyla kendilerini tebrik ediyorum.

Vakıflar haftasını en içten dileklerimle kutluyor, bu geleneği bizlere miras bırakan aziz ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyorum.