“VERİLEN KARAR TAM BİR GARABET”

Eylül 24, 2015  

Fikri Işık, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) AK Parti’nin seçim şarkısı “Haydi Bismillah”ın kullanımını yasaklanmasına ilişkin, “Yüksek Seçim Kurulunun bu konuda verdiği karar da tam bir garabet” dedi.

Bayram namazını tarihi Fevziye Camisi’nde kılan Işık, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, şehit aileleri, gaziler, muhacirler ve tüm vatandaşların bayramlarını tebrik ettiğini söyledi.

Işık, bayramların birlik, beraberlik ve kardeşliğin revaçta olduğu günler arasında yer aldığını hatırlatarak, her türlü tehdide inat kardeşlik ve birlikte yaşama arzusunun pekiştiği bayramlar yaşanmasını temenni etti.

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın hızlı ve önemli gelişmelere sahne olduğunu dile getiren Işık, “Bu olaylar artık tüm dünyayı yakından ilgilendiriyor. Suriye, tüm Avrupa’nın meselesi haline geldi. Cansız bedeniyle sahile vuran Suriyeli 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin ölümünden sonra dünya insafa gelmeye başladı. Suriye meselesi artık Avrupa’nın bir iç meselesi haline geldiği için de Suriye meselesinin çözümüne yönelik çabalar hızlandı. Rusya’ bu meselede kilit noktada yer alıyor” diye konuştu.

Işık, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova Merkez Camisi’nin açılışı vesilesiyle Putin’le bir araya geldiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Suriye meselesi başta olmak üzere bölge meselelerini değerlendirmesini önemli görüyoruz. Suriye meselenin çözümü açısından da bu temasları gerekli, önemli ve değerli görüyoruz. Avrupa’nın önceki dönemde ‘tampon bölge’ dendiğinde buna kayıtsız kalmıştı. Avrupa, kapılarında mültecileri görmeye başlamasıyla konuya eğilmeye başladı. Türkiye’nin güvenli bölgeyi başından beri savunuyor. Şu anda dünyanın da bu noktaya yaklaşıyor olması sevindirici.”

“Verilen karar tam bir garabet”

Işık, YSK’nın AK Parti’nin seçim şarkısı “Haydi Bismillah”ın kullanımını yasaklanmasına ilişkin, “Bismillah”ın hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Toplumların değerlerini şekillendiren en önemli unsurun din olduğunu anlatan Işık, dini terimlerin toplumun her noktasına girmesinin kaçınılmaz olduğunu anlattı.

Işık, Türkiye’de uzun yıllar, içinde Allah geçen her kelimenin dini kabul edilmesi gibi anlayış oluşturulduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Merhum İsmet İnönü Konya’ya gittiğinde Konya teşkilatı diyor ki ‘Sayın Başbakanım, Sayın Cumhurbaşkanım Konya muhafazakar bir yerdir. Buradaki mitingde ne olur dinden bahsedin’. İnönü konuşmasını bitirdikten sonra arkadaşları ‘hani bahsetmedin’ diyor. O da ‘bahsettim’ diyor. İnönü’de ‘Allahaısmarladık’ dedim ya. CHP hala aynı anlayışta aradan geçen 60-70 yıl CHP’nin anlayışından zerre kadar fark oluşturmadık. Allahaısmarladık, Bismillah ve inşallah bu kültürün bir parçasıdır. Bunu ayıramazsınız. Yüksek Seçim Kurulunun bu konuda verdiği karar da tam bir garabet. Hayatımızın her anı besmeleyle başlar. Her anının besmeleyle başladığı bir ifadeyi dini sembol olarak saymak da YSK açısından da benim eleştireceğim bir konudur. Tabii eleştirsek de alınan karar, karardır. Ona uyacağız.”

HDP’li bakanların istifası

Işık, Türkiye Cumhuriyeti’nin, sınırları içinde yaşayan 80 milyon insanı eşit vatandaşlık ölçüsünde kardeş gören anlayışa sahip olduğunu belirtti.

“Kanton oluşturacağım” gibi söylemlerin beyhude çabalar olduğunu aktaran Işık, toplumun büyük bir kısmının birlikte kardeşçe yaşamayı arzu ettiğini dile getirdi.

Işık, bölge halkının yürütülen terörle mücadele çalışmalarına verdiği destek ve terör örgütüne gösterilen tepkinin birlikte yaşama duygusunun güçlü olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Bir gazetecinin AB Bakanı Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan’ın istifalarına ilişkin sorusunu ise Bakan Işık, “Bu konuda Sayın Başbakanımız gerekli açıklamaları yaptı. Bakanlar Kurulu’ndaki tavırlarıyla ondan sonra ellerine alıp okudukları metin arasında dağlar kadar fark var. Bunun takdirini kamuoyuna bırakıyoruz. Biz noktada bakanların eline tutuşturulan ve okudukları metnin gerçeklerle bağı olmadığı, olayları tamamen çarpıtan ifadelerin yer aldığını, doğrusu kendi düşünceleri olmadığını düşünüyoruz” diye yanıtladı.