YENİ ATANAN BÜROKRATLARI ZİYARET

Eylül 2, 2010  

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Kocaeli’ne yeni atanan bürokratları ziyaret etti. İlk olarak İzmit Kaymakamı Sabit Kaya’yı ziyaret eden Fikri Işık’a, il başkan yardımcısı İrfan Seymenbaşı ve AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yusuf eşlik etti. Ziyarette konuşan Işık, İzmit isminin yaşatılması için İzmit Kaymakamlığı’nın önemli olduğunu ifade ederek, “Merkez ilçelerin kalkmasıyla il de koordinasyon olma noktasında görevlendirildi. Seçimlerden sonra her şey yoluna girecektir” dedi. Bu ziyaretten oldukça memnun olduğunu ifade eden İzmit Kaymakamı Sabit Kaya da, “En kısa zamanda örgütlenerek vatandaşa en iyi hizmeti vereceğiz. Her şeyimiz tam, birisinden bir şey istemeye gerek yok ancak biraz zamana ihtiyacımız var. Herkes bize bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor, bu konuda şanslıyız. Nüfus müdürlüğümüzün taşınması için çalışmalarımız başladı. Mal müdürlüğümüz ve diğer daire müdürlüklerinin de taşınması için alt yapı çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 “En büyük sorunumuz doktor eksikliği”


Kaymakamlıktan çıkan  Işık ve beraberindekiler ardından İzmit SEKA Devlet Hastanesi Başhekimi Fetin Rüştü Zorlu’yu ziyaret etti. İzmit’te en çok beklenen tayinlerden bir tanesi olduğunu ifade eden Işık, başhekimin Diyarbakır’da yaptıkları çalışmalardan oldukça memnun olduğunu ifade etti. Işık, “Hastaneyi eski aldığı yerden daha yukarılara taşıyacağınızdan şüphem yok. Sağlık alanında yaptıklarımızla 5 yıl öncesini kıyasladığımızda yapacaklarımız daha da iyi olacaktır. Bizim doktor açılığında sıkıntımız var. Bu sene 50 kişilik kadro açmamıza rağmen, maalesef ki başvuru sayısı ve atama yapılan sayı sadece 24 oldu. Kandıra Devlet Hastanesi, 2009 yılında yeniden yapılacak. Derince Devlet Hastanesi’nin bölge hastanesi olması için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca cephanelik bölgesinde 200 dönümlük alan üzerine eğitim ve araştırma hastanesi de yapılacak” dedi. Işık’ın ardından konuşan Başhekim Fetin Rüştü Zorlu da hastane için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek, “Diyarbakır’dan ayrılmak benim için kolay olmadı. Ancak bu hastane içinde elimizden geleni yapacağız. Bütün başarılar bir kişinin işi değil, bir takımın işidir. Hep birlikte bu başarıları tekrar ortaya koymaya çalışacağız. Burada herkesin hizmete yönelik çalıştığını görmek bizi mutlu etti. Merkezde bulunan semt polikliniğinin son iki katını yine poliklinikler olarak devam ederken biz iki katını da diş hastanesi olarak değiştireceğiz” diyerek konuşmasını bitirdi.

 “Emekli maaşı bağlamada en hızlısıyız”


Işık, başhekimin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Muharrem Akbaş’ı makamında ziyaret etti. Işık, Sosyal Güvenlik Kurumu önünde dışarıda bekleyen vatandaşlarla tek tek tokalaşarak bir süre sohbet etti. Müdür Akbaş’ı ziyaret eden Fikri Işık, “Türkiye’nin üretim kalbi olan şehrin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başındasınız. En dinamik, en üretken ve hızlı olunması gerekmesiyle sizin gibi genç bir müdürümüz olduğu için mutluyuz. İlimize hoş geldiniz size ve ekibinize başarılar diliyorum” dedi. Akbaş ise, ziyaretten dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, “3 kurumun birleşmesiyle ağır bir sorumluluk yüklenmiş olduk. Emeklilik maaşlarının hızlı şekilde bağlanması gerekiyor ki, biz şuan bu konuda Türkiye’nin en hızlı emeklilik maaşı bağlayan kurumuyuz. Hizmeti vatandaşın ayağına getirmek için çalışıyoruz, bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Daha sonra nüfus büyüklüğüne göre ilçelerde merkez müdürlüklerimiz açılacak” diyerek sözlerini bitirdi. Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, bu programının ardından Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal’ı ziyaret etti.

 


 

“Emlak gelirlerinde artış oldu”


 Ziyarette Işık’ı ağırlayan Süleyman Dal, “Yeni kurulan ilçelerle birlikte hazırlık çalışmalarımız devam etmektedir. Mal müdürlüklerinin kurulması için gereken atamalar yapıldı. Bu atamalarla, ilçelerde eksik olan kurumlar tamamlanacak. Gebze ve İzmit’te emlak müdürlükleri kuruldu. Son 5 ayda emlak vergilerinden 25 trilyon gelir elde edilirken, bu tutar geçen sene 30 trilyon olmuştu” açıklamasında bulundu.

 

“Hayırsever okul yaptıracak, arsa bulamıyor”


Işık, “Kocaeli’nde kamu arazileri çok önemlidir. Şahıslara satılması doğru değildir. Okul, hastane gibi binaların yapılmasında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Özelikle Gebze, Gölcük, Derince ve Körfez ilçelerinde gerekli olan yapılar için arazi bulmakta zorluk çekiliyor. Gebze İlçesi’nde okula ihtiyaç var, hayırsever okul yaptırmak istiyor. Ancak arazi sıkıntısı çekiliyor. Bu arazilerin kamu ihtiyaçlarına göre kullanılması gerekiyor. Ayrıca, kıyı kenar çizgilerinin yeniden belirlenmesi amacıyla mecliste çalışma yapılmaktadır. Spor tesislerinin yapılması yönünde, ilgili bakanlıktan ancak uluslar arası müsabakaların yapılması şartı ile bu karar uygulanacaktır. Bu konuda gerekli olan düzenleme yapılmaktadır” şeklinde

konuştu.

 
“Türkiye’nin gözü Kocaeli’nin üzerinde”


AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, daha sonra İl Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan’ı ziyaret etti. Milletvekili Işık, “Kocaeli gibi bir ilde defterdar ve vergi dairesi başkanı olmak oldukça önemlidir. Bütün ülkenin gözü buradadır. Vergi konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor. Vergilerin zamanında toplanması ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır” dedi. Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan ise, “Milletvekilimizin yapmış olduğu ziyaretten dolayı oldukça memnun olduk. Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı, oldukça önemli kurumlarımız arasında yer almaktadır. Kocaeli ülke bütçesinin yüzde 15’ini karşılamaktadır. Azalması durumunda bütçemiz oldukça fazla etkilenecektir” ifadelerini kullandı.