YENİ BAŞARI HİKAYELERİ YAZACAĞIZ

Mayıs 12, 2015  

Başlıksız-1 kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin istikrarını korudukça milletin refahının artacağını belirterek, “İstikrar ekonomiyi büyütür, demokrasiyi geliştirir, istikrar Türkiye’nin emin adımlarla yoluna devam etmesini sağlar” dedi.

Işık, Memur-Sen Kocaeli İl Temsilciliği tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Memur-Sen’e Türkiye demokrasisi için ortaya koyduğu tavırdan dolayı teşekkür etti.

Türkiye’nin bugünkü konumuna kolay gelmediğini vurgulayan Işık, son 200 yılda büyük acı ve kayıplar yaşandığına işaret etti.

Işık, vatandaşların Demokrat Parti’yi iktidara getirmesindeki önemli sebeplerden birisinin ezanı orijinale döndürme vaadi olduğunu belirtti.

Güney Kore’nin 1960’da milli gelirinin Türkiye’nin yaklaşık 7’de 1’i olduğunu, 2002’de milli gelirini 17 bin dolara çıkardığını ifade eden Işık, “Ne oldu da Türkiye 5,5 kat gelir artışı yaparken, Güney Kore 200 kat gelir artışı yaptı. ‘Efendim Amerika destekledi’. Amerika soğuk savaş dönemi olduğu için Türkiye’yi de destekliyordu ama Güney Kore’de CHP yoktu. Güney Kore’de halkını kendine tehdit gören bir anlayış yoktu. Güney Kore’de ‘ülkeyi ve halkı kalkındırmak gerek’ diyen birisi vardı” şeklinde konuştu.

“Hem demokrasi hem de ekonomide birlikte yükselmek istiyoruz”

Demokrasinin güçlü olmadığı yerde, ekonomide kalıcı başarı elde edilemeyeceğini dile getiren Işık, bugün hem demokrasi hem de ekonomide birlikte yükselmek istediklerini söyledi.

Işık, Gezi Parkı olaylarının milletin feraseti sayesinde çok fazla zarar olmadan kapandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye, 3 önemli seçim yaşayacak, ondan sonra 4 yıl seçim olmadan ciddi dönem geçirecek diye bakarken, 17-25 Aralık darbe girişimi oldu. O dönem bugün ihraç edilen savcıların nasıl tavır takındığını hepiniz biliyorsunuz. Ben bakan olarak yazı gönderiyorum, diyorum ki ‘benim onayım olmadan eleman alınmayacak.’ Bu paralel yapının o zaman başı durumundaki adam, 148 kişi, benim gönderdiğim genelgeye rağmen adam alıyor. Adamlar, ‘hükümet gidici’ diye bakıyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı ve dik duruşu, bütün hesapları bozdu.”

“Diyaneti kaldırıp ne yapacaksın?”

Işık, 7 Haziran seçimleri öncesi partilerin “popülizm tezgahıyla” vatandaşların karşısına çıktığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Şunu da vereceğiz, bunu da vereceğiz. Allah’tan Sayın Kılıçdaroğlu iyi bir politikacı değil de bazı şeyleri ağzından kaçırıyor. Zaten sayın Bahçeli ile ilgili yorum yapmaya gerek yok, Demirtaş da bilinç altındakini açığa vuruyor. Kılıçdaroğlu ne dedi, ‘hedefim yüzde 35.’ Ana muhalefetin hedefi, yüzde 35 olur mu? Bir demokraside ana muhalefetin tek hedefi, iktidara gelmektir. SSK’yı batıran adam, CHP’ye genel başkan oldu. Herhalde ‘Türkiye’yi batırırsam Birleşmiş Milletler’e genel sekreter olurum’ diye bakıyor. Maliye Bakanımız hesap yaptı, vaatlerinin 150-180 katrilyon yıllık maliyeti var. Ne yapacaksın? Bir de hesap öğretecekmiş.

Sayın Bahçeli’ye zaten bir şey söylemiyorum ama Selahattin de demek içimden gelmiyor. Demirtaş’ın son dönemde ortaya koyduğu tavır, hepimiz için ibretlik tavırdır. Bunların kökünün Marksist ve Leninist olduğunu biliyoruz. Seçim zamanında annelerinin başı örtülü olduğunu, ailelerinin muhafazakar olduğunu söylüyorlar, seçim zamanı dışında onu da söylemiyorlar ama ne diyor, ‘Diyaneti kaldıracağım.’ Ne yapacaksın Diyaneti kaldırıp? ‘Diyanette değişik mezheplerin temsiline ağırlık vereceğim’ de eyvallah. Yok Kabe ile Taksim benzetmesi, Diyanet İşleri Başkanını yuhalatması. Bu ancak bir bilinç altının dışa vurumudur. Bunu yaparken de muhafazakar Kürt seçmenimizden oy istiyorlar. Bir seçim beyannamesi açıklamışlar, 8 defa Kürt kelimesi geçiyor, 9 defa lezbiyen kelimesi geçiyor. Kutlu doğum denince yüz binlerin toplandığı Diyarbakır’da bununla oy istiyorlar.”

Bu seçimle yeni başarı hikayesi yazacağız”

Vatandaşların refahını yükseltmek için çalıştıklarını belirten Işık, Türkiye’nin artık yüksek gelir grubuna geçmesi gerektiğini söyledi.

Işık, 2023’te 25 bin dolarlık milli gelir seviyesini yakalamayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Bu seçimle birlikte yeni başarı hikayesini yazmaya başlayacağız. Maçın ikinci yarısı başlıyor, bunun için söylendi. Yeni başarı hikayesinde en önemli alan, bilim ve teknoloji olacak. Artık geleceğin teknolojilerine yatırım yapacağız. Kendi üretim ve teknoloji düzeyimizi de yükselteceğiz. O zaman asgari ücretimiz, refahımız yükselecek” ifadesini kullandı.

“En temel önceliğimiz, milletimizin refahıdır” diyen Işık, “Türkiye, istikrarını korudukça milletimizin refahı artacak. İstikrar ekonomiyi büyütür, demokrasiyi geliştirir, istikrar Türkiye’nin emin adımlarla yoluna devam etmesini sağlar. Bu birinci önceliğimiz, ikinci önceliğimiz ise devletimizin itibarıdır. Artık Türkiye kimsenin hesaba katmadığı bir ülke değil” şeklinde konuştu.