YENİ KRİPTOLU TELEFONLAR YILBAŞINDA HAZIR…

Ağustos 22, 2014  

10171051_528948663872901_5316612095594243640_n

Bakan Işık, dinlenemeyecek güvenlikli telefonlar için tarih verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, A Haber’de canlı yayın konuğu oldu.

Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını cevaplandıran Işık, kriptolu telefonların dinlenmesine dair önemli bilgiler verdi.

Basında yer alan “Alman istihbaratı Türkiye’yi dinledi” şeklindeki haberleri yorumlayan Işık,  devletin üst yöneticilerinin telefon görüşmelerine dair  kayıtların yabancı istihbarat örgütlerinde olup olmadığının araştırılması gerektiğini söyledi.

Paralel yapının dinlemelerinin niçin yapıldığı ve nereye servis edildiğinin ortaya çıkarılmasının önemine değinen Işık, yeni kriptolu telefonlarla ilgili tarih verdi.

Bakan Işık, yeni güvenlikli kriptolu telefonların yılbaşından önce üst düzey devlet yöneticilerine dağıtılacağını duyurdu.

Güvenliğin ön plana alındığı kriptolu telefon çalışmasından söz eden Işık, kesinlikle ülke içinden ya da dışından dinlenemeyecek bir telefonun hazırlandığını ifade etti.

YERLİ OTOMOBİLDE DURUM

Canlı yayında yerli otomobil ile alakalı soruları da cevaplandıran Işık, elektrikli ve hibrit otomobil teknolojisine yoğunlaşıldığını bu konuda yerli firmaların çok istekli olduğunu aktardı.

Işık, projenin öncüsünün devlet olacağını ancak yerli otomobil üretiminin yerli müteşebbislerce yapılacağını belirterek, şu ana kadar 4 şirketin olumlu görüş bildirdiğini, projenin olgunlaşmasıyla istekli şirket sayısının 10’u geçeceğini söyledi.