YENİ OSB’LER KURUYORUZ

Şubat 10, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: “Sanayinin sadece Marmara bölgesinde toplanmasının veya sadece Ankara’da olmasının ülke açısından tek seçenek olmadığını düşünüyoruz. Aksaray, Konya, Kayseri ve Malatya gibi yeni sanayi merkezlerimizin olması Türkiye açısından çok önemli”

Yeni OSB'ler Kuruluyor

Bakan Işık, “Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Yeni Yatırımlar Temel Atma Töreni”nin ardından Vali Şeref Ataklı’yı makamında ziyaret etti. Işık, ziyarette, Aksaray’ın her zaman kendilerine moral verdiğini söyledi.

Aksaray’ın dinamizminin kendisini her zaman heyecanlandırdığını ifade eden Işık, “Aksaray, artık bir sanayi şehri olarak karşımıza çıkmaya başladı. Mercedes’in Aksaray’a kazandırılmasında merhum Necmettin Erbakan hocamızın verdiği emeğin, binlerce insanın istihdamına dönüşmüş olması çok güzel. Kendisini rahmet ve minnetle anıyoruz. Bugün Mercedes’in bin 800 çalışanı var. Sadece Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 7 bin 500 çalışan var. İnşallah yeni yatırımla beraber Aksaray’da istihdam sayısı arttıracağız” şeklinde konuştu.

 “Yeni sanayi merkezlerimizin olması Türkiye açısından çok önemli”

Bakan Işık, Aksaray OSB’nin genişleme çalışmalarını kısa sürede sonuçlandırmak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“OSB’ye 5 bin dönümlük yeni bölümün bir an önce devreye girmesi ve yatırımcılarımıza tahsis edilmesi noktasında çalışmamızı sürdürüyoruz. Bunların bürokratik işlemlerini en yakın sürede tamamlamayı hedefliyoruz ama biliyoruz ki bu alan da yetmeyecek. Yeni alanların da çalışmalarını sürdüreceğiz. Sanayinin sadece Marmara bölgesinde toplanmasının veya sadece Ankara’da olmasının ülke açısından tek seçenek olmadığını düşünüyoruz. Aksaray, Konya, Kayseri ve Malatya gibi yeni sanayi merkezlerimizin olması Türkiye açısından çok önemli. Hem göçün engellenmesi hem de ters göçün başlaması ve Anadolu’nun daha canlı olarak yoluna devam etmesi açısından bu önemli. Aksaray da bu şehirlerimizin başında geliyor. Aksaray’ı üretimde merkez olması için el birliğiyle çalışacağız.”

Aksaray Valiliğince kentin tüm köy ve mahalle muhtarlarına dizüstü bilgisayar verildiğini anlatan Işık, “Özellikle demokrasiye geçtiğimiz andan itibaren muhtarlara bu kadar çok değer veren bir devlet adamı herhalde yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda çok hassasiyeti var” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Işık, daha sonra 5 mahalle ve köy muhtarına dizüstü bilgisayarlarını takdim etti.