Yenidoğan Köprülü Kavşağı Açılışı

Eylül 2, 2010  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi karayolundaki transit ulaşımın kent içi trafikten ayrılması ve bölgedeki ulaşımın daha sağlıklı bir hale getirilebilmesi amacıyla için inşa ettiği Yenidoğan Köprüsü trafiğe açıldı. Yenidoğan Mahallesi SSK Mevkiinde yapılan köprülü Kavşak Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, protokol üyeleri ve  vatandaşların yürümesi ile ilk kez  trafiğe açıldı.

 


 

PROTOKOL KÖPRÜYÜ GEZDİ


Büyükşehir Belediyesi kent trafiğini sorunsuz hale getirmek amacı ile hayata geçirdiği dev projelerine bir yenisini ekledi. Bu kapsama şehir içi trafiğinin transit geçiş ile rahatlatmak amacı ile yapılan projelerden biri olan  Yenidoğan Köprülü kavşağı trafiğe açıldı. İzmit’ten İstanbul veya İstanbul’dan İzmit istikametine giden araçlar Yenidoğan mevkiinde hiçbir trafik yoğunluğuyla karşılaşmadan yollarına devam edebileci köprünün açılışında Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Milletvekilleri A. Sibel Gönül, Fikri Işık, Kocaeli Valisi Gökhan Sözen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve çok sayıda yetkili vatandaşlar bulundu.

 


 

ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ RAHATLAYACAK


Devlet Hastanesi’ne geçişler için vatandaşların ışık beklemeden köprüyü kullanarak gidebileceği ,İstanbul istikametine giden araçların ışıkların kaldırılması ile engelle karşılaşmadan güzergahlarına devam edeceği köprü, protokol ve vatandaşların baştan sona kadar yürümesinin ardından hizmete açıldı. çift şerit ve yürüyüş yolundan oluşan Yenidoğan Köprülü Kavşağı Alüminyum kompozit kaplanan  köprüye toplam 2 bin ton asfalt serili.Uzunluğu 16 ile 20 metre arasında değişen 3 çelik tabliye ve toplam 4 parça olarak monte edilen Yenidoğan Köprüsü’nde 500 ton çelik kullanıldı.  Uzunluğu 77 metre, iki ayak arasındaki maksimum açıklığın ise 36 metre olan köprünün 8,5 metre platform genişliği bulunuyor. Araç trafiği açısından çift şeritli olarak hizmet verecek olan köprüde yayaların güvenli ulaşımları için 2,5 metre genişliğinde yaya  kaldırımı ile 2  iniş merdiveni de yer alıyor