“YENİLİKÇİ ÜRETİME KATKI SAĞLIYORUZ”

Aralık 16, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Yatırımın önündeki engelleri kaldırıyoruz, yenilikçi üretime katkı sağlıyoruz” dedi.

Yenilikçi Üretime Katkı Sağlıyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikr Işık, hükümet olarak sanayi üretimini desteklemek için önemli reformlar yaptıklarını belirterek, “Şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz inşallah önümüzdeki hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na ‘Ar-Ge Reform Paketi’ni sunacağız” dedi.

İzmir programı kapsamında Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde  (KOSBİ) faaliyete başlayan 9 yeni fabrikanın toplu açılış törenine katılan Işık, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2002 yılından bu yana sanayiye ciddi yatırımlar yaptığını, 2008 yılındaki küresel ekonomik krizi bu sanayi yatırımları sayesinde az hasarla atlattığını söyledi.

 “Türkiye sanayisi sayesinde yüzde 4 büyüdü”

Işık, sanayiciye verilen destekler sayesinde bu sektörü güçlendirdiklerini, güçlü sanayisi ile Türkiye’nin 2015 gibi siyasi ve ekonomik belirsizlikle geçen bir yılda yüzde 4 büyüme kaydettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Yatırımın önündeki engelleri kaldırıyoruz, yenilikçi üretime katkı sağlıyoruz. OSB’lerin yapılarını güçlendireceğiz. Devrim niteliğinde bir karar aldık ve fabrikalarda kaks sınırlamasını kaldırdık. Bu sanayiciye ek yük getiriyordu. Sanayiciyi boş işlerle uğraştırmıyoruz. Bu sayede ne oldu birçok fabrikamız kendi alanında üretimini büyüttü. Türkiye bu sayede yüzde 4 büyüdü. Bu kadar belirsiz ortama rağmen üretime dayalı ekonomi bu büyümeyi sağladı.”

 Ar-Ge ve üretim reform paketi hazırlıkları

Sanayiciyi destekleyecek yeni çalışmalara hazırlandıklarını aktaran Işık, şunları kaydetti:

“Şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na Ar-Ge Reform Paketi’ni sunacağız. Hemen sonra 16-17 Ocak’taki çalışmada Üretim Reform Paketi’ni de orada olgunlaştıracağız. OSB’lerimizin daha güçlü ve verimli çalışması için küçük sanayi sitelerinden, yeşil ve büyük sanayi sitelerine geçişle, üretimin önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili üretim reform paketini de hazırlıyoruz. Hedefimiz üreten insanın önünde engel bırakmamak.’

Bakan Işık, bugünün ekonomik şatlarında sanayi sektörü girişimcisinin bir kahraman olduğunu savunarak, “Gayrimenkul fiyatlarının bu kadar hızlı arttığı bir ortamda insanlar kısıtlı sermayesiyle üretime katılıyorsa bu insanlar kahramandır. Bu kahramanların yanında olmak bizim görevimizdir” diye konuştu.

 “İzmir orta yüksek teknolojide de desteklenecek”

İzmir’de yüksek teknoloji üretim yapan sanayicileri en yüksek teşvik uygulaması olan 5. bölge teşvik sistemi ile desteklediklerini dile getiren Işık, şöyle devam etti:

“Geçen yıl geldiğimizde ‘Biz İzmir’i nitelikli üretimin merkezi haline getirmek istiyoruz’ demiştik. O nedenle teşvik sistemini de İzmir’in faydalanacağı bir şekile getirdik. Bu nedenle ileri teknoloji üretimi yatırımlarında İzmir’i Hakkari ile aynı teşvik sistemine getirdik. Bu nedenle İzmir, yüksek teknoloji üretim merkezi haline gelecek. Artık yabancı yatırımcılarda İzmir’de yatırım yapmaya başladı.”

İzmir’deki yatırımların teşvik sisteminde yeni bir çalışma yaptıklarını belirten Işık, “İzmir’de seçici olmak kaydı ile orta yüksek teknoloji üretimini de 5. bölge teşviklerini uygulamaya koyuyoruz. O zaman İzmir yeşil üretimde Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olacak. Sizler çalıştıkça bizim görevimiz sizin önünüzü açmak” ifadelerini kullandı.

Bakan Işık, konuşmasının ardından KOSBİ’de faaliyete başlayan, toplam 165 milyon liralık yatırımla bin 500 kişiye istihdam sağlayan 9 fabrikanın açılışını yaptı.

 Sıraya girdi, işçilerle yemek yedi

Açılışı yapılan fabrikalardan Volt Elektrikli Motorları’nın yönetim kurulu başkanı Mesut Sancak, açılışın anısına, firmanın ürettiği ve Avrupa’ya ihraç ettiği “Super Premium” enerji seviyesindeki İE4 elektrikli motoru Bakan Işık’a hediye etti.

 

Bakan Işık, daha sonra açılışı yapılan tesisleri gezdi. Ardından öğle yemeği için fabrikanın yemekhanesinde yemek sırasına giren Bakan Işık, işçilerle yemek yiyip, sohbet etti.