YERLİ OTOMOBİL VATANDAŞTAN TAM NOT ALDI

Ekim 15, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık tarafından kamuoyuyla paylaşılan yerli otomobilin prototipleri, vatandaştan tam not aldı.

Yerli Otomobil Vatandaştan Tam Not Aldı

Bakan Işık’ın ilk defa Anadolu Ajansı Editör Masası’nda kamuoyuyla paylaştığı yerli otomobil prototiplerine ilişkin vatandaşların değerlendirmeleri Şöyle oldu:

Hasan Basri Gültekin, aylık yakıt giderinin ortalama bin lira olduğunu ve Türkiye’de yerli otomobil üretilmesi halinde özellikle yakıt tasarrufu dolayısıyla memnuniyetle tercih edeceğini söyledi. Aracı yakından da görmek istediğini dile getiren Gültekin, dizaynının da gayet güzel olduğunu ifade etti. Gültekin, “Çalışmalar sonucunda güzel bir araç çıkarsa tercih ederiz. İnşallah yerli otomobil, 2020’den önce üretilir de bize de nasip olur. Yerli otomobil projesini yürekten destekliyorum” dedi.

Şu anda aracının olmadığını ancak alması halinde kesinlikle yerli otomobili tercih edeceğini kaydeden Sakine Ceylan, herkesin doğa ve ülke ekonomisini düşünerek bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Yerli otomobilin dizaynının da göze hitap ettiğine değinen Ceylan, “Ben araç alacak olsam ilk tercihim yerli otomobil olur. Biz Türkler, ilk önce milli duyguları düşünürüz, bunu gözardı etmemek lazım. Ayrıca büyüklük açısından ailevi ya da kişisel araç olarak da kullanılabilir” diye konuştu.

Abdurrahman İsmailoğlu, aylık yakıt giderinin bin 500-2 bin lira civarında olduğunu belirterek, “Türkiye’de yerli otomobil üretilirse, vatandaş olarak bunu tercih ederiz. Ülkede yerli aracın üretilmesini destekliyoruz, vatandaş olarak yerli araçtan yanayız. Gazetelerde fotoğrafını gördüm, araç dış görünüm olarak da güzel ama bir de yakından görmek lazım” ifadelerini kullandı.

 “Tam bir aile arabası”

Yerli aracın dizaynını biraz yarış otomobillerine de benzettiğini ifade eden Mümine Sera Başyiğit ise “Yerli otomobil, çok güzel görünüyor. Aracım yok ama almayı düşünsem hem ülkemizin ekonomisi, hem çevre, hem tasarruf hem de bize ait olması açısından kesinlikle yerli otomobili tercih ederim” şeklinde konuştu.

Yusuf Bahri Padak, her Türk vatandaşının yerli ürünleri tercih etmesi gerektiğini söyledi. Böylece hem dövizin ülke içinde kalacağına hem de istihdam sağlanacağına dikkati çeken Padak, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın açıklamalarını da izlemiştim. Proje çevre, istihdam açısından da çok değerli bir düşünce. Yani örneğin yedek parçasını düşünün, Türkiye’de üretilecek. Türkiye’nin böyle bir potansiyelinin olması, her yönden çok iyi olur. Prototipte belirli yerler kapatılmıştı, görüntü kamuflajlıydı ama bende oluşturduğu ilk fikir tam bir aile arabası, gayette güzel” değerlendirmesinde bulundu.

 “Taksici esnafı da memnun”

Taksi Şoförü Melahat Bademci de aylık yakıt giderinin en az bin lira olduğunu kaydederek, “Yerli otomobili tercih ederiz, daha iyi olur. Dizaynı da çok güzel. Hele hele taksilerde daha çok isteriz, en azından yakıt tasarrufu olur” dedi.

 

Genelde bisiklet kullandığını ancak araç alması durumunda yerli otomobili tercih edeceğini belirten Burak Duman ise prototipleri incelediğini, üretildiğinde de iyi bir sonuç ortaya çıkarsa yerli malı olduğu için özellikle tercih edeceğini kaydetti. Yerli otomobil projesinin, Türkiye’ye değer katacağını dile getiren Duman, “Yerli otomobil, hem elektrikli hem normal motorlu olacak sanırım. Dış piyasaya katkı sağlamaktansa, kendi piyasamıza katkıda bulunmayı tercih ederim. Egzoz emisyonu açısından da daha az salınım olacak hem doğa için ülkemiz için daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.