“YERLİ OTOMOBİLDE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMAYACAĞIZ”

Ekim 26, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Yerli otomobil projesi Türkiye’nin önümüzdeki süreçte otomobil ve otomobilin tetiklediği teknoloji alanında Türkiye’nin bir oyuncu ve aktör olması için çok kritik bir proje”

Yerli Otomobilimizin Hayal Kırıklığı

 

Gebze’de faaliyet gösteren gazetelerin temsilcileriyle bir araya gelen Işık, burada yaptığı konuşmada, 1-2 medya grubunun dışında yerli otomobile kimsenin köstek olmadığını söyledi.

Toplumun büyük bir kesiminden özellikle de gençlerden ciddi destek aldıklarını vurgulayan Işık, “Türkiye’de şu anda yerli otomobile karşı çıkan çok az sayıda insan var ama sanayi odalarımızdan, esnaf odalarımızdan, sendikalardan art arda açıklama geldi, ‘Biz bu projeyi destekliyoruz’ diye. Hatta ilk çıkan arabalardan şu kadar alacağız diye destek geldi. İnsanlar ne zaman çıkacak ve kaç para olacak, gençler de kaç basacak diye soruyor” ifadesini kullandı.

“Bu proje Türkiye’nin önümüzdeki süreçte otomobil ve otomobilin tetiklediği teknoloji alanında Türkiye’nin bir oyuncu ve aktör olması için çok kritik bir proje” diyen Işık, şöyle devam etti:

“Ya tribünde oturacağız, seyirci olacağız ya da sahada oyuncu olacağız. Ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Bu proje hayata geçtiğinde projeye bugün ideolojik sebeplerle veya AK Parti karşıtlığından dolayı karşı çıkanlar çok büyük bir mahcubiyet yaşayacaklarına eminim. 1,5 yıldır bir kilimi ilmek ilmek dokur gibi bu çalışmayı yürütüyoruz. Çalışmamızın merkez üssü de Gebze TÜBİTAK Tesisleri. Türkiye, üreten ve ihraç eden bir ülke olsun, biz otomobili sadece yerli otomobil yapmak olarak görmüyoruz. Türkiye’nin bir markası olsun, dünya yollarında bir Türk markası olsun, bu sayede Türkiye teknoloji, üreten, geliştiren ihraç eden ve halkının refah seviyesini de yükselten bir ülke olsun. Öyle otomobil firmaları var ki dünyadaki ülkelerin yarısından fazlasının Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’ndan fazla ihracat yapıyorlar. Çok büyük bir destek var, köstek çok sınırlı, aleyhte yazanların da tamamına yakını ideolojik yazıyor. AK Parti yaptığı için karşı çıkıyor. Biz bunları anlayışla karşılıyoruz ne yapalım onların da görevi o.”

 “Yerli otomobilde hayal kırıklığı yaşatmayacağız”

Yerli otomobilinin üretim yerinin neresi olacağının sorulması üzerine Işık, üretim yeri konusunu “babayiğitle” beraber değerlendireceklerine işaret ederek, bu isim belirlenene kadar üretim yeriyle ilgili açıklama yapmamayı önemsediklerini bildirdi.

Işık, Türkiye’nin pek çok yerinden yerli otomobilin kentlerinde üretilmesiyle ilgili talepler iletildiğini anlatarak, insanların bu projenin hayat geçeceğine inandığını belirtti.

Türkiye’nin ilk defa ümitli ve üretime yakın olduğunu vurgulayan Işık, “Yerli otomobil konusunda en büyük hassasiyetimiz, milletimize bir kez daha hayal kırıklığı yaşatmamak. Üretimle ilgili babayiğit çıkmadan açıklama ve değerlendirme yapmayı kesinlikle doğru bulmuyorum. Bir verilmiş karar da şu anda yok. Babayiğit çıktıktan sonra onun arzusu da dikkate alınarak verilecek bir karardır” ifadesini kullandı.

Gazetecinin “Babayiğit Kocaeli’den bulunamaz mı?” sorusuna Işık, projeye destek konusunda Kocaeli’de bir sorun olmadığını belirterek, Kocaeli Sanayi Odası’nın da 2011’de Saab’ın markasının satın alınmasını önerdiğini anımsattı.

Işık, “babayiğidin” bu işin riskini üstlenerek, sermaye koyacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Belki bir babayiğit çıkacak tamamını yaparım diyecek veya belki de konsorsiyum olacak. Belki de farklı bir model olacak ama hükümet olarak biz bu projeyi hayata geçireceğiz. Konular olgunlaştıkça paylaşacağız. İnanıyorum ki babayiğit veya babayiğitler de çıkacak ve bu proje de hayata geçecektir. Bazı aklıevveller seçim öncesi diyor. Bunu söyleyenler ya benim erdiğimi iddia ediyorlar ya da müthiş öngörü sahibi olduğumu. Biz 28 Mayıs’ta Saab’ın ürettiği 4 tane arabanın tüm fikri mülkiyetini satın aldık. Buradan başlıyoruz ama dedik ki ilk 4 prototip Ağustos’ta üretilmiş olacak. Bunlar üretildi, ben Mayıs’ta öyle ileri görüşlü adamım ki 7 Haziran’dan sonra koalisyon kurulamayacağını ve yeni seçim olacağını da o günden gördüm ve prototipleri 1 Kasım seçimlerine hazırladım. Halbuki ben daha önce açıklama yaptım.”

 “Herkes aynı düşünecek, aynı konuşacak diye bir şart yok”

Bir gazetecinin “1 Kasım’da da 7 Haziran’daki sonuç ortaya çıkarsa B planınız nedir?” diye sormasına ilişkin Işık, milletin 1 Kasım seçimlerinde tek parti iktidarına yönelik arzusu olduğunun görüldüğünü söyledi.

Işık, millet iradesi nasıl tecelli ederse ona uygun hareket ettiklerini belirterek, “Tek parti iktidarı olursa aliyyül ala, ülkemizde 4 yıl ciddi bir reform hükümeti olarak görev yapmak. Koalisyonda ise birinci tercihimiz MHP olur, MHP’yle olmazsa CHP’yle bir koalisyonu zorlamak ama şu anda bizim açımızdan görünen diğer ihtimale göre daha zayıf bir ihtimal. Millet ne takdir ederse ona uymak durumundayız” diye konuştu.

Işık, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan programdaki açıklamalarının sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

“Çok yoğun çalıştığımız için Bülent Beyin ne dediğini izleyemedim. Bir de insanın konularını değerlendirebilmek için mutlaka mantık bütünlüğüyle izlemek gerekiyor. Hem AK Parti’de parti içi demokrasi yok diye eleştirenler şimdi AK Parti’nin bölünmesi üzerinden siyaset yapıyorlar. AK Parti bölünmez, AK Parti bir ideal hareketidir, bir dava hareketidir. AK Parti’de her dönem farklı düşünen insanlarımız olur, farklı anlayışlar olabilir ama kesinlikle AK Parti’nin parti bütünlüğü devam eder. AK Parti’nin bölünmesi üzerinden seçim siyaseti yapanlar aslında seçim mağlubiyetini şimdiden kabul etmiş oluyorlar. İnşallah AK Parti birlik ve beraberlik içerisinde yoluna devam edecek. Herkes aynı düşünecek, aynı konuşacak diye bir şart da yok.”

Konuşmanın ardından Bakan Işık, hafif ticari aracının üzerine yerleştirdiği güneş paneliyle elektrik üreterek, aracında çeşitli el aletleri ve televizyon çalıştıran esnaf Hakkı Bağcı’yı ziyaret etti.

Bakan Işık, kurduğu sistem hakkında Bağcı’dan bilgi aldı.