YERLİ OTOMOBİLDE MÜJDELİ HABER VERECEĞİZ

Ocak 15, 2015  

Başlıksız-1 kopya

İngiltere’den mesaj gönderen Bakan Işık, “Somut çalışmaları yakında göreceğiz” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Londra’da TRT Türk yayınına katıldı.

Işık’ın gündemindeki ilk konu Gebze’ye inşa edilen Bilişim Vadisi idi.

Işık, İngiltere’de vadi projesine önemli katkılar yapacak izlenimler elde ettiklerini söyledi.

2023 hedefleri doğrultusunda yüksek teknolojili üretimin şart olduğunu ifade eden AR-GE ve inovasyon alanında dünyada başarılı örneklerin yakından takip edildiğini belirtti.

 Işık şöyle devam etti:

“İki gündür İngiltere’deyiz, yoğun temas yürütüyoruz, arge ve inovasyon alanında dünyada başarılı örnekleri incelemek ve kendi çalışmalarımızı da buna göre yönlendirmek noktasında ciddi gayret gösteriyoruz. Türkiye’nin en fazla geliştirilmeye ihtiyaç duyulduğu alanlardan bir tanesi kamu üniversite sanayi işbirliği… Türkiye’ de gerçekten bir alt yapımız var ama sonuç odaklı arge ve inovasyon noktasında hala almamız gereken mesafe var, bu noktadaki iyi güzel örnekleri yerinde bizzat inceleyip bu örneklerin Türkiye’de hayata geçirilmesine yönelik iki gündür ciddi bir çalışma yaptık Birmingham Londra’da. Gerek İngiltere’deki özel sektör firmaları gerekse üniversitelerle görüş alışverişinde bulunduk bazı şeyleri yerinde inceledik dün iki tane İngiltere’nin önemli sanayi kuruluşlarından iki fabrikayı, şirketi gördük onların yaptığı mükemmeliyet merkezini gördük

Herhangi bir şirketin karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik akademi ve endüstrinin biraraya nasıl geldiğini ve devletin nasıl katkı verdiğinin güzel örnekleri gördük”

Bilişim Vadisi’ne İngiltere’deki bazı kuruluşların davet edildiğini aktaran Işık, dünyanın inovasyon alanındaki en iddialılarından olan Warwick Üniversitesi’nin katkısını şöyle anlattı:

“Warwick Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaları yerinde gördük. Türkiye’de hangi çalışmaları birlikte yapabiliriz buna baktık, önümüzdeki süreçte inovasyon kültürünün gelişmesi ve kalıcı olması noktasında birlikte işbirliği alanlarına yoğunlaşacağız, ziyaretimizin önemli amaçlarından biri de bilişim vadisi… Bilişim Vadisi’ni kuruyoruz fiilen inşaat başladı altyapı hizmetleri şu anda fiilen başladı önümüzdeki ay üst yapı ihalelerini yapacağız ve bir an önce hayata geçmesi için son derece gayretimizi sürdüreceğiz. Bunu yaparken de bilişim vadisindeki ‘inovasyon merkezi’nin en etkin şekilde çalışması için olması gerekenleri burada özellikle Warwick üniversitesi ile konuştuk, tecrübelerini gördük, uygulamaları yerinde gördük. Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin sonuç odaklı problem çözen anlayışla nasıl hayata geçeceğini gördük.. bilişim vadisini de en uygun formatta oluşturup bilişim alanında Türkiye’nin en ihtiyaç duyduğu merkez olarak planlıyoruz”

 Yerli otoda müjdeli haberler gelecek

 Işık’ın gündemindeki bir diğer konu ise yerli otomobil projesiydi.

Bakan Fikri Işık, ‘müjde yakında’ diyerek gelinen noktayı şu cümlelerle özetledi:

“Süreç gayet iyi işliyor, Türkiye’nin elektrikli otomobilde yerli marka oluşturması gerekiyor buna inanıyoruz içten yanmalı motor teknolojisinde rekabet şansı görmüyoruz ama yeni teknolojide Türkiye’nin rekabet etme şansı var. Treni kaçırmayalım diye ciddi emek harcıyoruz işler iyi gidiyor. yakında somut adımlar atılacak, gayet iyi gidiyor, önümüzdeki süreçte müjdeli haberleri vereceğiz”