YERLİ SAVUNMA GÜÇLÜ TÜRKİYE

Mayıs 20, 2015  

Başlıksız-1 kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada bizim kendi teknolojimizi ve silahımızı üretmemiz ve o silahın güvenlik kodunun bizden başka kimsenin elinde olmaması bizim için hayati derecede önemli. Bu paralel yapının, özellikle son dönemde TÜBİTAK’taki savunma sanayi projelerini yürüten kritik personelin cep telefonlarını sahte isimlerle dinlemesinin arkasında da bu gerçek yatıyor” dedi.

Türk Harb-İş Sendikası Gölcük Şubesini ziyaret eden Işık, burada sendika üyesi işçilere yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı olarak savunma sanayine önem verdiklerini söyledi.

Savunma sanayinin ihmalinin nelere mal olduğunu Kıbrıs Barış Harekatı’ında çok net olarak gördüklerini ve bu alanda Türkiye’nin kendine yeter bir ülke konumuna yükselememesi durumunda da her zaman güvenlik tehdidi altında bulunacak bir alan olduğunu kaydeden Işık, “Savunma sanayine dünyanın tam merkezinde bulunan bir ülkenin yatırım yapmaması akıl işi değildir” ifadesini kullandı.

Bakan Işık, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda o güne kadar Türkiye’ye verilen pek çok silahın kullanılmasına kısıtlılık getirildiğini, hatta daha yakın bir zamanda “benim tankımı terörle mücadelede kullanamazsın” diyen ülkeleri gördüklerini vurgulayarak, “O açıdan savunma sanayi bu ülke için kritik sektördür. Savunma sanayi sadece istihdam, eğitim açısından değil, aynı zamanda ülke güvenliği açısından atılmış bir adımdır. Bu alanı biz bu açıdan da özellikle Türkiye’nin ihtiyaç odaklı gelişim alanı olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Türkiye kendi gemisini yapmalı” dediklerini ve MİLGEM projesini başlattıklarını, iki geminin denizlerde yüzdüğünü, üçüncü ve dördüncü gemilerin de kızakta bulunduğunu kaydeden Işık, şöyle devam etti:

“Eski gemilerimizin görev bilgisayarlarını değiştiriyoruz. Elektronik donanımlarını, yazılımlarını komple yeniliyoruz, güncelliyoruz. Niye? Bu çağda eğer elektronik bir silahın varsa, onun güvenlik kodunu senden başka bilen varsa, o silah senin değil. Teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada bizim kendi teknolojimizi üretmemiz, kendi silahımızı üretmemiz ve o silahın güvenlik kodunun bizden başka kimsenin elinde olmaması bizim için hayati derecede önemli. Bu paralel yapının, özellikle son dönemde TÜBİTAK’taki savunma sanayi projelerini yürüten kritik personelin cep telefonlarını sahte isimlerle dinlemesinin arkasında da bu gerçek yatıyor. Biz bu sektörü AK Parti olarak iktidara geldiğimiz ilk günden itibaren kritik sektör olarak gördük.”

 “Savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 55’in üzerine taşıdık”

Bakan Işık, daha önce “tersanede iş yok, ne yapalım kardeşim” diyen insanların yerli üretime ağırlık verdikçe “tersanede eleman yok, eleman almamız lazım” demeye başladıklarını, şu anda tersanede işe yetişemediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin artık savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 55’in üzerine taşımayı başardığını, hedeflerinin yerlilik oranını daha da arttırmak olduğunu kaydeden Bakan Işık, “Artık istiyoruz ki Türkiye kendi ihtiyaçlarını en yüksek derecede kendisi üretsin. Bunu yaparken kendi teknolojisini kendisi geliştirsin” dedi.

Savunma sanayindeki bu başarıda tersane çalışanlarının en önemli paya sahip olduğunu, gerek toplu iş sözleşmelerinde gerekse diğer konularda tersane çalışanlarının sesine kulak verdiklerin, bundan sonra da vermeye devam edeceklerini belirten Işık, şunları dile getirdi:

“Pek çok savunma sanayi silahımız şu anda deneme aşamasında. Bunların denemeleri başarıyla sürdükçe yerlilik oranları da artıyor ve bu süreçte de biz dost ülkelere bu silahları satma imkanına kavuşuyoruz. Bunu yaptığımız zaman bu sektörde daha fazla istihdam sağlıyoruz. Daha fazla insanımız ekmek yiyor. Daha önce ithal ettiğimiz silahları kendimiz ürettiğimiz için o ülke değil de bizim insanımız kazanıyor. Savunma sanayini güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Türk Harb-İş Sendikası Gölcük Şube Başkanı Turhan Yıldız, Bakan Işık’ın ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi, çalışanlarla ilgili bazı sorunlarını iletti. Işık, konuyla yakından ilgileneceğini ifade etti.

Bakan Işık, daha sonra Gölcük ilçesinde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla görüştü.