YERLİ ŞİRKETLER GURBETTE DE DESTEKLENECEK

Aralık 29, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Yurt dışında kurulan kuluçka merkezlerine 3 milyon 850 bin dolara kadar destek vereceğiz” dedi.

Yerli Şirketler Gurbette de Desteklenecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ticari hayatına yeni başlayan şirketlere çeşitli imkanlar sunan kuluçka merkezlerinin yanında olduklarını belirterek, yurt dışında kurulan söz konusu merkezlere 3 milyon 850 bin dolara kadar destek verileceğini bildirdi.

Işık, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programının, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesinin kararı ile kabul edildiğini söyledi.

Söz konusu programla, kuluçka merkezlerinin yurt dışında kurulmasını teşvik edeceklerini vurgulayan Işık, “Ticari hayatına yeni başlayan şirketlerimizin hayatta kalmaları için onlara çeşitli imkanlar sunan kuluçka merkezlerinin yanındayız ve yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bakan Işık, programın iki ana başlıkta işleyeceğine işaret ederek, bunların, “Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı” ve “Uluslararası Hızlandırıcı Programı” olduğunu ifade etti.

Programa üniversiteler, üniversitelerin bu amaçla kurulmuş iştirakleri ve teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketlerinin tek başına veya konsorsiyum olarak başvurabileceklerini aktaran Işık, “Yurt dışında kurulan kuluçka merkezlerine, bu programla 3 milyon 850 bin dolara kadar destek vereceğiz. Şirketlerimiz, yurt dışında da devletimizin desteğini görecekler. İhtiyaç duydukları her alanda onların arkasında olacağız” diye konuştu.

 Programın detayları

Programın detaylarına ilişkin de bilgi veren Işık, “Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı’nın iki alt başlığının bulunduğunu bildirdi.

Bunlardan ilkinin kuruluş ve donanımla ilgili olduğunu açıklayan Işık, işletici kuruluşa bu kapsamda kuruluş giderleri, bina tadilatı, altyapı, ofis donanımı ve yazılım giderleri için üst limiti 100 bin dolar olmak üzere yüzde 80 geri ödemesiz destek verileceğini söyledi.

Işık, operasyonel giderler kapsamında ise kuluçka merkezi kirası, işletim giderleri, personel ve bu personele ait ulaşım giderleri ile tanıtım faaliyetleri gibi konularda alınacak hizmetler ve düzenlenecek organizasyonların destekleneceğini kaydetti. Bu kapsamdaki destek oranının birinci ve ikinci yıl için yüzde 80, üç, dört ve beşinci yıllar için ise yüzde 60 olacağını aktaran Işık, işletmeci kuruluşlara bu kapsamda 3 milyon 750 bin dolar destek verileceğini belirtti.

 Uluslararası Hızlandırıcı Programı 

Diğer programla da uluslararası hızlandırıcı programlarına bir organizasyon kapsamında ya da bireysel olarak katılımların destekleneceği bilgisini veren Işık, bu kapsamda işletmelere önemli katkıların sunulacağını ifade etti.

Bakan Işık, program süresinin işletme için 3 yıl, işletmeye verilecek geri ödemesiz desteğin üst limitinin ise 60 bin dolar olacağını ve destek oranının yüzde 80 olarak uygulanacağını kaydetti.

 İlk hedef Silikon Vadisi 

Söz konusu programlar için çalışmaların tamamlandığını açıklayan Işık, ilk hedeflerinin ABD’deki Silikon Vadisi olduğunu ifade etti. Bakan Işık, 1 Ocak 2016’dan ABD’de Uluslararası Kuluçka Merkezi kurulması için çağrıya çıkılmasının planlandığını sözlerine ekledi.