YERLİ ÜRETİMİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Şubat 7, 2014  

 

ASO heyeti kabul 17ASO heyeti kabul 9ASO heyeti kabul 7ASO heyeti kabul 19

 

“Cari açığı minimize etmenin önemli yollarından biri, ithal ettiğimiz ürünlerin yerli üretimini desteklemek”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki heyeti Bakanlıkta kabul eden Işık, burada yaptığı konuşmada, Bakanlığın asli görevinin sanayi olduğunu söyledi.

ASO üyelerinin de Bakanlığın en önemli iş ortaklarından biri olduğunu belirten Işık, “Dolayısıyla bu ülke kalkınacaksa sizlerle olacak. Şu anda neredeyse Türkiye’nin ihracatının yüzde 95’i sanayi ürünü. Dolayısıyla sizin ağzınızdan çıkan her kelimeyi önemsiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomisi üzerinde bir cari açık riski olduğunu ve bunu minimize etmenin kendilerinin görevleri arasında olduğunu vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

“Bunun da en önemli yollarından biri, ithal ettiğimiz ürünlerin yerli üretimini desteklemek. Bu noktada biz sektörel teşvikler, bölgesel teşvikler veriyoruz. Stratejik yatırımlara hangi bölge olursa olsun destek veriyoruz. Şimdi yeni bir çalışmayı daha başlattık, o da acaba ürün bazında destek verebilir miyiz? Türkiye’nin yaklaşık 10 milyar dolar civarında bir hurda ithalatı var. Acaba biz bu ithalatı engelleyip, yerine cevherden üretim yapabilir miyiz? Bunun çalışmasını başlattık. Bu konuda sizlerin de vereceği katkıları önemsiyoruz. Bunun gibi Türkiye’de ithalatı yoğun olan ama yerli olarak üretme imkanı bulduğumuz tüm kalemlerle ilgili çalışmayı başlatacağız. Bunu Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda da (EKK) bir miktar görüştük. Prensip olarak bu, bizim açımızdan öncelikli konu.”

 

Kamu ihalelerinde teknolojik ürünlerde yerli üretime yüzde 15’e kadar fiyat avantajı

Işık, dün gece TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen “Torba Tasarı”da kamu alımlarıyla ilgili önemli hususların olduğunu söyledi.

Bunlardan birinin, off-set uygulamalarının kamu ihalelerinde istisna kapsamına alınması olduğunu aktaran Işık, şöyle konuştu:

“Teknolojik üründe iş bitirme belgesini de biz Bakanlık olarak vereceğiz. Bir girişimcimiz, bir teknolojik ürün üretti, kamu ihalelerine girecek, karşısına iş bitirme belgesi çıkıyor. Şimdi diyoruz ki ‘kardeşim, bizim istediğimiz teknolojik ürünse bu, senin iş bitirme belgeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz vereceğiz’, oradaki engeli de kaldırıyoruz. Üç, herhangi bir fikrin patentinin alınması, fikri mülkiyetin devredilmesi veya ürüne dönüştürülmesi, bundan dolayı elde edilen gelirden doğan Kurumlar Vergisi’nin yüzde 50’sinden biz devlet olarak vazgeçiyoruz ve en önemlisi de 4. madde. Teknolojik ürünlerde yerli üretime yüzde 15’e kadar fiyat avantajı sağlıyoruz. Yüzde 15’e kadar dahi pahalı olsa, yerli teknolojik ürünü tercih zorunlu olacak.” .

Bakan Işık, bu çalışmayla Türkiye’nin ara malı ve hammadde ithalatında dışa bağımlılığını bir ölçüde de olsa azaltacaklarını ve çalışmanın, cari açığa önemli katkısı olacağını ifade etti.