YÖK’ün Yapısı Değişecek

Mayıs 3, 2011  

 

 

AK Parti Kocaeli Milletvekili Adayları Fikri IŞIK ve Serkan SEYHAN Derince’de gençlerin yoğun ilgisi ile karşılandı.

Derince Harikalar sahilindeki Kandil Cafe de düzenlenen programa gençlerin ilgisi yoğun oldu. Toplantıya AK Parti Kocaeli Milletvekili Adayları Fikri Işık ve Serkan Seyhan, AK Parti Derince İlçe Başkanı Mehmet Eryürek, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, AK Parti Derince Gençlik kolları yönetimi ve çok sayıda Derinceli genç katıldı.

YGS’DEKİ ŞİFRE İDDİALARI

Milletvekili Adayları Fikri Işık ve Serkan Seyhan’ın kendilerini tanıtmasıyla başlayan program, gençlerin sorularıyla devam etti. Son yapılan YGS sınavındaki şifre iddiaları ile ilgili büyük rahatsızlık duyduklarını belirten gençler bu konu hakkında bilgi istediler. Konuya ilişkin bir açıklama yapan AK Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Fikri Işık, YGS sınavı ile ilgili olarak yapılan spekülasyonların bir milyon yediyüzbin adayı ve ailelerini etkilediğini belirterek bunun üzerinden siyaset yapmanın aileler üzerinden psikolojik baskı uygulamanın doğru olmadığını kaydetti.

Işık, yaptığı açıklamada; “Bakın bir sınav yapacaksınız kişiye özel kitapçık basacaksınız ve bastığınız kitapçığa şifre koyacaksınız. Bununla uğraşmaktansa zaten özel kitapçık basmışsınız onun yerine cevapları vermek daha mantıklı olmaz mı?  Bu sınav bugüne kadar yapılan sınavlar içerisinde en güvenli sınavdır” ifadelerini kullandı.

 

12 HAZİRAN’DAN SONRA YÖK’ÜN YAPISI DEĞİŞECEK

Işık ayrıca YÖK ile ilgili olarak şunları söyledi; “YÖK’ ün kuruluş yapısı 1982 Anayasasına dayanmaktadır. Yapı olarak bir işlem yapacaksınız hemen anayasa maddelerini önünüze çıkartıyorlar. YÖK planlama yaparken Türkiye Cumhuriyetinin ihtiyaçlarına göre hareket etmemektedir. Bizler yapmaya çalışsak birileri hemen Anayasa Mahkemesine gidiyor ve yapılan işlerin hepsini durduruyor. 70 milyon olan Türkiye de doktor sıkıntısı çekilmektedir. Bizim doktora ihtiyacımız var, zorla başka bölümlerin kontenjanı arttırılırken tıp fakültelerinde kontenjan artırımı yapılmamaktadır. Bizler hep bürokratik işlerin engellemesi ile karşılaşıyoruz. 12 Haziran seçimlerinden sonra YÖK’ün yapısında değişiklikler olacaktır”.