YOLSUZLUK KILIFINDA DARBE GİRİŞİMİ

Mart 20, 2014  

IMG_2933 IMG_2943

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Dün 4 bakanımız kendi dilekçelerini verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi, soruşturma komisyonu kursun, eğer bu soruşturma komisyonu, bizi suçlu bulursa Yüce Divana sevk etsin” dedi.

Kartepe ilçesinde kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen kahvaltıda konuşan Işık, yerel seçimlerde Türkiye’nin 2013 yılında yaşadığı iki kritik süreçten dolayı adeta referandum niteliği oluştuğunu belirterek, önce Gezi Parkı olayları, daha sonra 17 Aralık sürecinin 30 Mart seçimlerini Türkiye’de en kritik yerel seçim hüviyetine soktuğunu söyledi.

Türkiye’nin, geçen yıl mayısta cumhuriyet tarihinin en parlak ayını yaşarken, bir anda Gezi olaylarının başladığına dikkati çeken Işık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayetli duruşu ve milletin desteğiyle bu olayların boşa çıkarıldığını ve önemli bir sokak darbesinin atlatıldığını kaydetti.

Işık, “Türkiye huzurlu, sakin bir seçime gidecek” derken, bir anda 17 Aralık’ta bambaşka bir süreçle karşılaştıklarını anlatarak, “Bir sabah bir uyandık ki yolsuzluk kılıfı adında bir operasyon… Memleket, adeta bir başka fecaati, felaketi yaşıyor. İlk anda zaten anlaşıldı ki bir yolsuzluk operasyonu değil, yolsuzluk kılıfı altında hükümete ve siyasete bir operasyon. Aslında demokrasiye bir operasyon” diye konuştu.

Operasyonu yapanların gazete gazete dolaşarak, “Türkiye’de yolsuzlukların üzeri örtülüyor” dediğini dile getiren Işık, “Ya kardeşim madem böyle bir yolsuzluk varsa Türkiye’de 10 yıl 9 ay, sen bununla ilgili tek satır bile niye yazmadın? Memlekette yolsuzluk vardı da son 3 ayda mı bütün yolsuzluklar yapıldı? Varsa sen onu bir satır da olsa haber yapardın” ifadesini kullandı.

Işık, AK Parti’nin 11 yıldır iktidarda olduğunu, kimsenin yanlışının bedelini taşımak zorunda olmadıklarını vurguladı. Işık, sözlerini şöyle tamamladı: “Dün 4 bakanımız kendi dilekçelerini verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi, soruşturma komisyonu kursun, eğer bu soruşturma komisyonu, bizi suçlu bulursa Yüce Divana sevk etsin. Yolsuzluk dosyalarını seçim malzemesi yapıp bunun üzerinden siyasete operasyon yapmak, artık bu devirde kimsenin yuttuğu bir numara değildir. Elbette bu sürecin sonunda suçu varsa suçunun cezasını görecektir. Buna inanıyoruz ama hiç kimse yargının, emniyetin, Türkiye’deki stratejik kurumlarının içine sızıp bi takım dış güç odaklarıyla iş birliği, onlara taşeronluk yapıp, Türkiye’de siyasete ve demokrasiye operasyon yapamaz. Buna bu millet müsaade etmez.”