YÜZDE 4 BÜYÜME BEKLİYORUZ

Mart 26, 2014  

 

IMG_5683

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu ay sonunda büyüme rakamları açıklanacak, bu sene yüzde 4 civarında büyüme bekliyoruz. Bu mütevazi rakamın aslında birçok Avrupa ülkesinin çok üstünde olduğunu bildiğinizi gayet iyi biliyorum” dedi.

Işık, Gebze Ticaret Odasının meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Gebze’nin Türkiye ekonomisinde önemli konuma sahip olduğunu belirterek, 2002 yılından bu yana Kocaeli’nin ihracatta önemli gelişme sağladığını söyledi.

Kocaeli’yi artık teknoloji ve tasarım merkezi haline getirmek istediklerini ifade eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ay sonunda büyüme rakamları açıklanacak, bu sene yüzde 4 civarında büyüme bekliyoruz. Bu mütevazi rakamın aslında birçok Avrupa ülkesinin çok üstünde olduğunu bildiğinizi gayet iyi biliyorum. Son 2 yılda mütevazi büyüme rakamıyla yürüyoruz. Bu 2 yıllık süreçte de büyümenin kalitesini yükseltiyoruz. Cari açık problemine aldığımız önlemlerle sürdürülebilir büyümeye karşı hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz.

“Seçim döneminde bütçe harcamaları yüzde 3,5 azaldı”

Seçim ekonomisine alışkın olduklarını anımsatan Işık, seçim dönemi bütçelerinin ülkeye ağır faturalar oluşturduğunu bildiklerini vurguladı.

Işık, seçim döneminde Türkiye’nin 3,6 milyar lira fazla verdiğine dikkati çekerek, “Bütçe gelirleri, yüzde 5’in üzerinde arttı, bütçe harcamaları da seçim döneminde yüzde 3,5 azaldı” dedi.

Geçmiş dönemleri de bildiklerini, 2014 seçimlerine giderken ortaya çıkan rakamların, AK Parti iktidarının seçime yönelik pazarı değil de gelecek kuşakları düşünen anlayışla hareket ettiğinin göstergesi olduğunu aktaran Işık, şöyle konuştu: “Seçime gittiğiniz ortamda vergi gelirinizi arttırıyorsunuz, bütçe harcamanızı azaltıyorsunuz. Demek ki seçime yönelik endişeniz yok, kendinize güveniyorsunuz, ikincisi ülkenin gelecek kuşaklarına hassasiyetinizi sürdürüyorsunuz. Bunun iki anlamı var. Ekonomide risk gördüğümüz her alanda önceden problem ortaya çıkmadan adım atıyoruz. ABD ve Avrupa pazarında toparlanma var. Bu toparlanma aslında ihracat rakamlarımıza da olumlu yansıyor. Biz bir taraftan iç tüketimde frene basarken, ihracatta da gaza basıyoruz. Özellikle otomotivde Avrupa’ya ihracatımızda güçlü artış var. Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesini ve 2023 ihracat hedeflerini, ekonomi hedeflerini tutturabilmesi için ‘önümüzde olmazsa olmaz’ dediğimiz alan, Ar-Ge ve inovasyon alanı. Son yıllarda iktidarımız bu noktada ciddi adımlar attı. Eğer teknolojide vitesin büyümesini sağlayamazsak, o zaman 2023’de 500 milyar dolarlık ihracata ulaşmamız mümkün olmaz.”