ZAAF OLUŞTURMAYI KİMSE AKLINDAN GEÇİRMESİN

Ekim 23, 2014  

IMG_2555 (1)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Avrupalı Türk Demokratlarla buluştu.
Bakan Işık, Almanya’nın Frankfurt şehri yakınlarında bulunan Hanau’da düzenlenen toplantıda Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) üyelerine seslendi.

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ DEĞİŞTİ

Almanya ziyareti esnasında hem bilim merkezleri ile hem de Türk toplumunun temsilcileri ile bir araya gelme fırsatı bulduğunu ifade eden Bakan Işık, “2014 yılı Türk – Alman bilim yılı. Bu yılı biz önemsiyoruz. Türkiye ile Almanya arasındaki ortak bilimsel etkinliklerin artmasını istiyoruz. Artık Türkiye’nin gündemi değişti. Eski dönemlerde IMF’nin sıradan memurları en çok tanınan isimlerdi. Bu günün Türkiyesinin gündeminde ne IMF var, ne başörtüsü zulmü var, ne de Cottarelli var. 2001 yılında bir milyar dolar bulunmazsa iflas edecek denilen ülke, bugün başka ülkelere milyarlarca dolarlık yardım ediyor. Sadece Suriyeli mültecilerin bize maliyeti 4 milyar dolardır. Artık IMF’ye muhtaç olmayan bir Türkiye var. Artık “Amerika silah vermezse ne olur” diyen bir Türkiye değil, kendi silahını, kendi uydusunu yapan bir Türkiye var” dedi.

2023 HEDEFİ 2 TRİLYON DOLAR

Türkiye’nin 233 milyar dolarlık Gayri Safi Milli Hasılası’nın (GSMH) 820 milyar dolara ulaştığını söyleyen Bakan Işık, bunların yeterli olmadığını ve 2023 hedefinin 2 trilyon dolar olduğunu dile getirdi. 12 yılda alınan mesafenin gıpta edilen bir başarı olduğunu kaydeden Işık, “Bu nedenle sizin ayağınıza çelme takmak isteyenler, gücünüzü kırmak isteyenler var. Bunlara karşı da çok dikkatli olmak zorundayız” ifadelerini kullandı. Şimdi Ar-Ge ve inovasyona agresif destek verdiklerini vurgulayan Işık, geçmişte herkes inovasyona yatırım yaparken kaybedilen zamanı telafi etmeye çalıştıklarını belirtti.

AVRUPALI TÜRKLERLE İFTİHAR EDİYORUZ

“Sizin buradaki başarınız bizleri gururlandırıyor. Bilimde, sanatta, siyasette, sporda attığınız her adımla iftihar ediyoruz. Aynı şekilde Türkiye’nin başarısına en az Türkiye’dekiler kadar, hatta daha fazla seviniyorsunuz” diye konuşan Bakan Işık’ın bu sözleri salonda bulunan Avrupalı Türkler tarafından alkışlandı.

GEZİ BİTTİ, PARALEL OPERASYON BAŞLADI

Gençlerin ilk iki günkü ağaç hassasiyetini anlalayabildiklerini kaydeden Işık, “Sonra taleplerini sıraladılar. Kanal İstanbul’a, üçüncü köprüye, üçüncü havalimanına karşılar. Cumhurbaşkanımızın dik duruşu sayesinde çok şükür bu günleri atlattık. Sonra ikinci harekat başladı. Varsa bir yolsuzluk hemen dosyanı mahkemeye ver. Neden 2008′den 2014 yılına kadar bekliyorsun? Bu paralel yapı başarılı olabilseydi, cok ciddi bir tehdit altına girecektik. Adalet dağıtan insanların başka yerlerden talimat aldıklarını düşünebiliyor musunuz? Çok şükür bunları atlattık. Şimdi de başımıza bir IŞİD belası çıktı. Molotof kokteylini alıyor, vatandaşın evini, iş yerini yakıyor. Kesinlikle bir vandalizme müsaade etmemizi kimse beklemesin. Şimdi bir iç güvenlik reformu gündemde. Artık eline bir molotof kokteyli alan bir kişi, elinde silah taşımış sayılacak. Kim eline barışçıl duygularla molotof kokteyli alır? Türkiye’de kamu otoritesini zaafa uğratacak hiçbir şeye izin verilmeyecek. Bunu kimse aklından geçirmesin” dedi.

DAĞDA GEZECEKSE DAĞCILAR GEZSİN

Artık Türkiye’nin dağlarında teröristlerin dolaşmasını istemediklerini ifade eden Işık, “Çözüm süreci bizim kendi irademizle ortaya koyduğumuz bir siyasettir. Biz istiyoruz ki dağlarımızda dağcılar gezsin, turistler gezsin. Bu sorunu inşallah çözeceğiz. Aynı şekilde Alevi yurttaşlarımızın sorunlarını da çözeceğiz” dedi.