ZIBINCI MESCİDİ RESTORE EDİLECEK

Ekim 10, 2012  

Zıbıncı Mescidi’nde İnceleme
Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı, Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ve Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün İzmit programlarında İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile beraber Zıbıncı Mescidi’ni incelediler. Milletvekillerine Ak Parti Disiplin Kurulu üyesi Orhan Atabay, Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyeleri Şemsettin Ceyhan, Ceyhun Yalçın, Ak Parti İzmit İlçe Başkan yardımcısı Yusuf Sami Çınar, ilçe yöneticileri ve meclis üyeleri eşlik etti.
İzmit’in eski mahallerinden birisi olan Veliahmet Mahallesi’nde Zibuni Vakfı tarafından inşa edinen “Zıbıncı Mescidi”, Osmanlı döneminde şehrimizde birçok yerde yapılan mahalle mescitlerinin önemli örneklerindendir.
Uzun süredir bakımsız bir halde bulunan Mescid, Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın girişimleriyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon kapsamına alındı. Tarihi yapının ilk olarak tüm restorasyon projeleri hazırlatıldı, daha sonra Kocaeli Koruma Kurulu’ndan projelere onay alındı. Kurulun onayından sonra ise, mescidin restorasyonu için ihale aşamasına geçildi.


Ata Yadigarına Sahip Çıkıyoruz
Zıbıncı Mescidi’nin restorasyonunu yapacak olan İstanbul Vakıflar 2.Bölge Müdürlüğü yetkilileri ve Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’le birlikte mescidi yerinde inceleyen Fikri Işık;
“Kocaeli şehrimizde Osmanlı döneminden kalma önemli tarihi eserler var. Bu eserlere sahip çıkma hususunda önemli adımlar atıyoruz. Daha önce Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle birlikte Kandıra Sultan Orhan Camii, İzmit Akçakoca Camii ve İzmit İmaret Camii’nin restorasyonlarını tamamladık. Şimdide şehrimizdeki Osmanlı Dönemine ait önemli mescitlerden birisi olan ecdat yadigârı Zıbıncı Mescidimizin restorasyonunu yapacağız. Bundan sonra da şehrimizin tarihi dokusunu korumak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.“ dedi.